Računalnik je lahko opravljal delo od šestih do desetih raziskovalcev naenkrat, brez prekinitev pa je deloval sedem let. Foto: www.computerconservationsociety.org
Računalnik je lahko opravljal delo od šestih do desetih raziskovalcev naenkrat, brez prekinitev pa je deloval sedem let. Foto: www.computerconservationsociety.org
Witch
WITCH oz. Harwell je že v nacionalnem muzeju računalništva v Bletchley Parku. Foto: www.tnmoc.org

Računalnik je bil narejen leta 1949, prvič pa so ga zagnali dve leti kasneje. Njegova naloga je bila opravljati matematične izračune, deloval pa je do leta 1973. Meri 2,4 metra krat pet metrov, obnova pa naj bi trajala eno leto.

Računalnik so sestavili trije raziskovalci v Ustanovi za raziskovanje jedrske energije v Harwellu, vsaj uradno pa je bil namenjen podpori civilnim jedrskim projektom, je dejal eden izmed takratnih raziskovalcev Dick Barnes. Računalnik je lahko opravljal delo od šestih do desetih raziskovalcev naenkrat, brez prekinitev pa je deloval sedem let. Takrat je namreč ustanova pridobila prvi komercialni računalnik, ki je Harwellu "priskočil na pomoč".

Deloval na način, kot danes deluje RAM
Barnes je dejal, da v tistem času niso vedeli, da delajo nekaj izjemnega. Sami v računalniškem znanju niso bili preveč podkovani, tako da se še danes čudi, da jim je uspelo sestaviti napravo, ki je podatke in programe shranjevala na en sam spomin. Sestavljale so ga s plinom napolnjene cevke, vsaka pa je lahko shranila številko - podobno pri modernih računalnikih deluje RAM.

Leta 1958 je svoje delo na Ustanovi za raziskovanje jedrske energije končal. Računalnik je bil predan Univerzi Wolverhampton, kjer so ga preimenovali v WITCH, in do leta 1973 deloval v izobraževalne namene. Barnes je nad idejo, da bodo računalnik ponovno zagnali, navdušen, a meni, da bo zelo težko najti nekatere rezervne dele.

Ko govorimo o prvem britanskem računalniku, ki še ima originalne dele, pa ne smemo pozabiti omeniti njegovih predhodnikov. To so The Ace (del računalnika je razstavljen v londonskem Muzeju znanosti), EDSAC, ki je razpadel, in SSEM, ki je dobil vzdevek Baby in so ga obnovili, a niso uporabili originalnih delov.