Algoritem so uspešno preizkusili na tekstih zgodovinskih osebnosti. Na sliki pisava Leonarda Da Vincija (Atlantic Codex). Foto: Reuters
Algoritem so uspešno preizkusili na tekstih zgodovinskih osebnosti. Na sliki pisava Leonarda Da Vincija (Atlantic Codex). Foto: Reuters

Program zna reproducirati vse raztresene nepravilnosti, značilne za osebne sloge človeških pisav, je po poročanju portala BBC zatrdil Tom Haines, ki je s pomočjo sodelavcev na univerzi v Londonu (University College London) ustvaril algoritem. Ustvarjalci so program poimenovali Moj tekst v tvoji pisavi (My Text in Your Handwriting) in ga med drugim uspešno preizkusili na besedilih zgodovinskih osebnosti, kot je prvi predsednik ZDA Abraham Lincoln.

Sicer zelo inovativno, a vprašanje, ali ima tak algoritem kakšno praktično uporabno vrednost. Ena možnost aplikacije bi gotovo bil marketing, saj bi tako lahko banke ponujale kreditne kartice in podjetja storitve v ročno napisanih osebnih pismih, ki bi na potrošnike delovala bolj pristno. Druga možnost komercialne uporabe pa je v osebnih sporočilih, ki se pošiljajo po naročilu skupaj z rožami ali darilom. Ročno napisana kartica za rojstni dan, celo v pisavi naročnika, je gotovo na pogled čisto nekaj drugega kot v čestitko natisnjeno besedilo v fontu Times new roman.

Pomislili bi tudi, da bo tak program potencialno zanimiv za nepridiprave, ki bodo poskušali ponarejati podpise. Raziskovalci in ustvarjalci algoritma sicer pravijo, da strahu ni, saj bo podrobni pregled pod mikroskopom še vedno omogočal razlikovanje med čečkanjem človeške roke in računalnika, še poroča BBC.