Odredile so tudi prisilno evakuacijo več tisoč ljudi, ki živijo na pobočju 3.000 metrov visoke gore Merapi, saj se iz kraterja že več dni valijo vedno večje količine lave in dima, izbruh vulkana pa naj bi bil le še vprašanje časa.
Preselitev ogroženih prebivalcev je že v četrtek ukazal indonezijski premier Jusuf Kala, ki si je ogledal ogroženo območje. Zato so 1.300 ljudi, ki živijo ob samem ognjeniku, že preselili, sedaj pa je ogroženih še okoli 14.000 ljudi.
Nekateri prebivalci, ki se bojijo za izgubo živine in lastnine, domov nočejo zapustiti in pravijo, da čakajo na znak narave. Tako naj bi čakali na strele ob samem vrhu gore in množičen beg živali po njenih pobočjih.
Zaradi izbruha Merapija, ki leži na otoku Java, je leta 1994 umrlo 70 ljudi, leta 1930 pa kar 1.300. Gora je za tamkajšnje prebivalce sveta, zato se nanjo povzpne vsako leto tudi duhovnik, ki opravi obred. Sicer ima Indonezija najmanj 129 aktivnih vulkanov. Največji izbruhi vulkana so se zgodili v letih 1006, 1786, 1822, 1872 in 1930.
Večina prebivalcev otoka Java je muslimanov, kljub temu pa se mnogi še vedno oprijemajo duhovne preteklosti in verjamejo, da na vrhu Merapija vlada kraljestvo z nadnaravno močjo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje