Retrovirusi so posebna vrsta virusov, med katerimi so nekateri tudi nevarni človeku, npr. HIV, za nekatere pa velja prepričanje, da so neškodljivi, piše spletni portal ScienceDaily. Skupina raziskovalcev s švedske univerze v Lundu je preučevala skupino virusov, imenovanih endogeni retrovirusi, ki so že milijone let del človeškega DNK-ja. Doslej so jih našli v t. i. nekodirajočem DNK-ju, za katerega so do nedavnega domnevali, da je bolj ali manj brez funkcije.
Po besedah enega izmed avtorjev raziskave, Johana Jakobssona, retrovirusi predstavljajo med 8 in 10 odstotki človeškega DNK-ja, geni (ti uravnavajo tvorbo raznih beljakovin) pa le dva odstotka. "Če se izkaže, da lahko retrovirusi vplivajo na proizvodnjo beljakovin, nam bo to dalo ogromen nov vir informacij o človeških možganih," je pojasnil.
Povezave med nevrološkimi boleznimi in retrovirusi so
In ravno to so ugotovili. Nekaj tisoč retrovirusov v našem genomu deluje kot sidrišče za beljakovino z oznako TRIM28. Ta lahko "ugasne" ne le viruse v DNK-ju, ampak tudi običajne gene. Na ta način pa lahko endogeni retrovirusi vplivajo na izražanje genov.
Retrovirusi se sicer lahko pri vsakem posamezniku nahajajo na različnih mestih v DNK-ju in tudi izražanje genov je odvisno od posameznika, zato bi lahko stali v ozadju nekaterih nevroloških bolezni. Obstajajo namreč že dokazi o povezavah med ALS-om, shizofrenijo in bipolarno motnjo ter endogenimi retrovirusi.
Jakobsson zato meni, da če endogeni retrovirusi vplivajo na možganske funkcije, so morda imeli vlogo tudi pri njihovem oblikovanju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje