Rosetta je 250 km nad površino rdečega planeta izkoristila njegovo silo težnosti in se odpravila proti kometu Čurjumov-Gerasimenko, ki ga bo prestregla leta 2014 in nanj poslala robota, ki bo raziskoval predvsem njegove kemijske lastnosti.
Rosetta se je z izstrelišča v Francoski Gvajani v vesolje podala leta 2004. Na 10-letnem potovanju do oddaljenega cilja pa bo kar štirikrat obkrožila Sonce, trikrat Zemljo, enkrat pa Mars, poroča britanski BBC.
Znanstveniki upajo, da jim podatki ne bodo pomagali le pri večjem razumevanju kometov, ampak tudi odgovorili na nekatera vprašanja o nastanku našega osončja. Nekateri celo menijo, da so prav kometi prinesli življenje na Zemljo.
Do zdaj so znanstveniki podatke o kometih dobivali s pomočjo teleskopov in posnetkov, ki so jih poslale sonde, kar pa ni povedalo veliko o njihovi notranjosti. Nasa je sicer na kometu Tempel-1 že izvedla podobno misijo s sondo Deep impact.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje