Sporazum, ki Sloveniji podeljuje status sodelujoče države, sta Slovenija in ESA podpisali v petek v Noordwijku na Nizozemskem, so še sporočili z ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo. Minister Gregor Golobič je poudaril, da ESA status podeli le tistim članicam EU-ja, ki se lahko pohvalijo z dovolj velikim raziskovalno-razvojnim potencialom za sodelovanje pri vesoljskih projektih. O tem se je delegacija Evropske vesoljske agencije prepričala lani ob obisku Slovenije, ko je opravila pregled usposobljenosti naših podejtij in institucij znanja za sodelovanje v njenih projektih.
Direktor pravnih zadev in mednarodnih odnosov pri ESA-ju Peter Hulsroj pa je poudaril, da je tako hitra pridobitev statusa velik uspeh. Komaj pred letom in pol je z agencijo namreč podpisala sporazum o sodelovanju.
"Slovenija se zaveda, da z dvema milijonoma prebivalcev ne bo nikoli igrala vodilne vloge na tem področju, hkrati pa je dejstvo, da je njena prihodnost v visoki specializiranosti, inovativnosti in sposobnosti poiskati tržne niše," je povedal minister Golobič.
Polnopravne članice ESA | Francija, Nemčija, Italija, Velika Britanija, Španija, Belgija, Nizozemska, Švica, Švedska, Danska, Irska, Norveška, Avstrija, Finska, Portugalska, Grčija, Luksemburg, Češka, Kanada |
Sodelujoče države | Madžarska, Romunija, Poljska, Turčija, Estonija, Ukrajina, Slovenija, Latvija, Ciper |
Drugi od treh korakov
Sodelujoče države Evropske vesoljske agencije lahko sodelujejo v vseh njenih programih, z izjemo osnovnega tehnološko-raziskovalnega programa. Finančni prispevek je nekoliko višji kot v prvi fazi, ko ima država šele podpisan sporazum o sodelovanju, a mnogo nižji kot pri polnopravnih članicah. Pogajanja za polnopravno članstvo lahko država začne po petih letih statusa sodelujoče države.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje