Že v času pridruženega članstva bo raziskovalcem in podjetjem ter drugim ciljnim javnostim omogočen poln dostop do vseh programov, ki jih izvaja Cern. Pridruženo članstvo bo Sloveniji torej prineslo poln dostop znanstvenikov in inženirjev do raziskovalne infrastrukture in tehnoloških projektov, ki potekajo v Cernu, poleg tega pa tudi uporabo in ustvarjanje izdelkov visoke tehnologije v družbi vrhunskih strokovnjakov z vsega sveta.
V Ženevi sta sporazum o pridruženem članstvu podpisali ministrica za izobraževanje znanost in šport Maja Makovec Brenčič ter generalna direktorica Cerna Fabiola Gianotti. Ministrica je ob tem dejala, da želi Slovenija s podpisom odpreti in poglobiti sodelovanje v znanosti in raziskovanju, priložnosti za slovensko gospodarstvo z vidika visokotehnoloških podjetij ter razširiti sodelovanje na področju izobraževanje.
Potrebna le še ratifikacija sporazuma
Težav pri ratifikaciji sporazuma v DZ-ju ministrica ne pričakuje, saj je prepričana, da bodo poslanci podprli "glas Slovenije v svet in trdno vero v to, da tudi mi zmoremo prispevati k napredku". Upa, da bodo ratifikacije izvedli čim prej, da bi lahko v drugi polovici leta 2017 že poravnali prvo finančno obveznost. Generalna direktorica Cerna pa je ob tem dejala, da je vesela potrditve odličnih odnosov s Slovenijo še na uradni ravni.
Ženevski Cern, ustanovljen leta 1954, je osrednji svetovni laboratorij za fiziko delcev in sodi med najbolj elitne znanstvene institucije na svetu, saj uporaba njegovih zmogljivosti pogosto povzroči razvoj novih tehnologij. Glavni namen organizacije je zagotavljanje raziskovalne infrastrukture - pospeševalnikov protonov, antiprotonov, težkih ionov, elektronov in pozitronov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje