Številni ponudniki spletnih vsebin, med njimi tudi slovenski, bodo dostop do svojih vsebin ponudili tudi preko protokola IPv6. Foto: BoBo
Številni ponudniki spletnih vsebin, med njimi tudi slovenski, bodo dostop do svojih vsebin ponudili tudi preko protokola IPv6. Foto: BoBo

Številni ponudniki spletnih vsebin, med njimi tudi slovenski, bodo namreč dostop do svojih vsebin ponudili tudi preko protokola IPv6. S tem želijo spodbuditi dobavitelje medmrežnih storitev, proizvajalce elektronskih komponent in operacijskih sistemov ter spletna podjetja, da prevzamejo in uporabijo protokol IPv6. Tako bodo s svojimi storitvami zagotovili uspešen prehod iz IPv4, ki mu je zmanjkalo prostora za nove naslove, v novi protokol.

Veliko podatkov o IPv6 je na našem spletnem klepetu dal tudi Andrej Kos. Spletni klepet si preberite tukaj.

Prehod na IPv6 je nujen
Vsaka naprava - računalnik, omrežno stikalo, telefon itn. - mora imeti za povezavo v medmrežje dodeljen IP-naslov, pri čemer se trenutno računalniki in druge naprave v medmrežje povezujejo preko protokola IPv4. Vendar pa je IPv4-naslovnega prostora zaradi hitrega naraščanja števila naprav, ki uporabljajo IP-protokol, dokončno zmanjkalo. Zato je prehod na medmrežni protokol IPv6 nujen.

"Pri organizaciji bodo sodelovala nacionalna združenja Internet Society ter podjetja Google, Facebook, Yahoo, Akamai in Limelight Networks," so sporočili iz Slovenskega združenja za računalniške komunikacije Internet ISOC-SI.

Temu se bodo na pobudo neprofitnega zavoda Go6, ki skupaj s še nekaterimi partnerji skrbi za pravočasen in tehnološko učinkovit prehod na IPv6, pridružili tudi nekateri slovenski ponudniki spletnih vsebin, med drugim tudi vodilni slovenski spletni iskalnik Najdi.si in spletni portal Siol.net ter spletne strani Arnesa.

Večina uporabnikov preizkusa ne bo občutila
Z današnjim preizkusom naj bi sicer v praksi preverili, ali se tistim, ki že imajo IPv6-povezljivost, vsebine naložijo preko novega protokola, tisti, ki je nimajo, pa da nimajo težav pri dostopu preko protokola IPv4. Pri tem v javnem zavodu Akademska in raziskovalna mreža Slovenije (Arnes), ki zagotavlja omrežne storitve organizacijam s področja raziskovanja, izobraževanja in kulture, navajajo, da velika večina uporabnikov preizkusa verjetno sploh ne bo občutila.

Bodo pa rezultate tega preizkusa uporabili predvsem za ugotavljanje morebitnih težav, ki nas lahko doletijo ob množičnejši uporabi novega protokola v bližnji prihodnosti. V Arnesu še dodajajo, da Slovenija že dve leti zaseda sam vrh na lestvici držav po pripravljenosti na prehod na IPv6, ki jo pripravlja evropski regionalni register za dodeljevanje IP naslovov - RIPE NCC.

Dostopen tudi vodnik po protokolu IPv6
Za večjo ozaveščenost širše javnosti je Arnes na svojih spletnih straneh objavil tudi vodnik po protokolu IPv6, ki odgovarja na najpogostejša vprašanja uporabnikov oziroma svetuje, kaj naj ti storijo ob morebitnih težavah pri dostopu do spletnih vsebin IPv6.

Pobudi ob svetovnem dnevu IPv6 se je pridružila tudi Agencija za pošto in elektronske komunikacije. Oni ob tej priložnosti trdijo, da je uvedba protokola IPv6 pomembna tako za operaterje elektronskih komunikacij, ponudnike storitev in aplikacij ter industrijo kot za druga podjetja in posameznike.