Teleskop bo z natančnim "skeniranjem" iskal masivne kozmične eksplozije, črne luknje in nevtronske zvezde z močnimi magnetnimi polji.
Astronomi namreč še vedno iščejo odgovor na vprašanja, povezana s "curki" gamažarkov, ki jih v vesolje pošiljajo črne luknje. Curki so močne energijske eksplozije v vesolju, saj lahko v določenem trenuku sprostijo več energije, kot jo v desetih milijardah let odda Sonce. Po eni izmed teorij naj bi bili tudi gamažarki posledica trkov delcev temne snovi, ki naj bi nastajali med zadevanjem in medsebojnim uničevanjem delcem.
Teleskop je del vesoljskega programa Glast (Gama-ray Large Area Space Telescope), ki je prvi slikovni observatorij gamažarkov. Usidran bo v orbiti, 560 kilometrov oddaljeni od Zemlje, ki jo bo obkrožil vsakih 95 minut.
Teleskop bo posnel fotografije z žarki gama prepredenega neba, ki si jih bo javnost lahko ogledala preko spleta. Njegova naloga je osvetlitev odgovora na vprašanje, od kod izvira raznoliki spekter gamažarkov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje