Faraon Ehnaton je med vladanjem izpeljal versko revolucijo in ukinil vsa božanstva ter uvedel monoteizem. Foto: EPA
Faraon Ehnaton je med vladanjem izpeljal versko revolucijo in ukinil vsa božanstva ter uvedel monoteizem. Foto: EPA

Raziskava grobišča v starodavnem egiptovskem mestu Tel El Amarna, ki je bilo prestolnica v času faraona Ehnatona, ki je Egiptu vladal med letoma 1379 in 1362 pred našim štetjem, je pokazala, da je večina tam pokopanih trpela zaradi slabokrvnosti, zlomov kosti, slabe rasti in visoke stopnja smrtnosti med otroki.

Do zdaj so izkopavali grobišča le zaradi predmetov in zelo malo pozornosti se je posvečalo posmrtnim ostankom ljudi, je dejal profesor Jerome Rose, ki je skupaj s profesrojem Barryjem Kempom vodil raziskavo. "Ideja raziskovanja človeških ostankov...da bi proučevali zdravje prebivalstva, je razmeroma nova," pojasnuje Rose.

Medtem ko poslikave v grobnicah predstavnikov elite govorijo o razkošju in bogastvu, pa posmrtni ostanki navadnih ljudi kažejo drugačno zgodbo. Kar 74 odstotkov otrok in najstnikov je trpelo za slabokrvnostjo, pri odraslih pa je bil ta odstotek 44. Povprečna višina pri moških je bila 159 centimetrov in pri ženskah 153 centimetrov, kar je posledica pomanjkanja beljakovin v prehrani.

G. V.