Komisija svari Slovenijo pred neizpolnjevanjem pravnega reda. Foto: RTV SLO
Komisija svari Slovenijo pred neizpolnjevanjem pravnega reda. Foto: RTV SLO
Vršilec dolžnosti direktorja Agencije za pošto in elektronske komunikacije Tomaž Simonič
Simonič meni, da je opomin le posledica slabe komunikacije med Slovenijo in Evropsko komisijo. Foto: RTV SLO

EU je prepričan, da Slovenija ni uspela zagotoviti neodvisnosti nacionalnega telekomunikacijskega regulatorja. Ministrstvo, ki je pristojno za telekomunikacije, po njihovem mnenju opravlja dve nezdružljivi nalogi.

Ministrstvo določa pravila obnašanja na trgu telekomunikacij in sodeluje pri upravljanju Telekoma Slovenije, ki je največji operater mobilne telefonije. Uradnik z ministrstva je namreč tudi član Telekomovega nadzornega sveta. Druge članice Unije so dolžnosti delničarja predale kakemu drugemu ministrstvu - finančnemu ali pa gospodarskemu.

Za pritožbo dva meseca
Uradni postopek se lahko konča s tožbo na Sodišču Evropskih skupnosti. Slovenija, ki je ena izmed devetih držav, ki so prejele opomin (še Belgija, Češka, Estonija, Ciper, Latvija, Luksemburg, Poljska in Malta), ima zdaj dva meseca časa, da odgovori na opomin.

Je opomin nesporazum?
Na ministrstvu za gospodarstvo so za Radio Slovenija dejali, da opomina uradno še niso prejeli, zato svojih stališč in ukrepov še niso pripravili. V. d. direktorja Agencije za pošto in elektronske komunikacije (APEK) Tomaž Simonič pa meni, da je opomin evropske komisije "neke vrste nesporazum", saj v Sloveniji regulatorni organ ni direktorat, ampak Apek.

Prejeli že dva opomina
Slovenija je dva opomina Evropske komisije že prejela - prvega, ker ne zagotavlja prenosljivosti telefonskih številk med operaterji za fiksne in mobilne telefone, drugega pa zato, ker ni podaljšala obvez za spodbujanje konkurenčnosti iz starih pravil do sprejetja morebitnih novih na podlagi analize trga.