Charles Darwin bi ji rekel "živi fosil". To so dolgo živeče vrste, pri katerih se je zgradba telesa le malo spremenila. Jegulja je dobila ime Protoanguilla "prva jegulja" Palau in predstavlja novo družino, red in rod, za katero menijo, da je stara okoli 200 milijonov let.
"Videti je tako bizarno - ima veliko glavo in kratko telo -, kar nas je vse ihtiologe presenetilo in je na prvi pogled nismo bili zmožni uvrstiti med jegulje," je za Discovery News poudaril Masaki Miya.
Njegov kolega, potapljač Jiro Sakaue, je našel jeguljo približno 35 metrov pod gladino Tihega oceana v podzemni jami pri otoku Ngemelis v Republiki Palau. Čeprav je jegulja dolga le 4,3 centimetra, pritegne pogled njeno rdečkasto-rjavo telo s plavutmi mavrične barve, ki so na koncu svetle.
Morfološka in molekulska analiza je uvrstila Protanguillo v svojo vejo, neodvisno od drugih jegulj. Obstaja več kot 800 vrst jegulj, ki jih uvrščamo v 19 družin. Do zdaj je za najstarejšo veljal fosil, star 100 milijonov let.
Ogrožena vrsta
Mogoče je tudi, da je nenavadna jegulja lahko še kje drugje, vendar je za zdaj majhna jama v Palau za zdaj njen edini znani dom. Vprašanje ostaja, kako bodo žival zaščitili, saj se predvideva, da gre za ogroženo vrsto.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje