Prvi mož Znanstvenega parka Univerze v Mariboru Matjaž B. Jurič je pojasnil, da je računalništvo v oblaku najsodobnejši tehnološki pristop, ki omogoča razvoj novih, inovativnih informacijskih storitev ter učinkovito in stroškovno ugodno uporabo informacijskih virov. Ta tehnologija, ki zagotovo velja za eno najpomembnejših odkritij v naslednjih desetih letih, lahko gospodarstvu, javni upravi in akademski sferi omogoči pomemben napredek predvsem na področju konkurenčne sposobnosti, optimizacije poslovanja ter inovacij.
Spoznavanje z najnovejšo tehnologijo"Gre za nov koncept razvoja aplikacij. Če je doslej veljalo, da si je vsak lastnik računalnika moral aplikacije namestiti na lasten strežnik, pa ta tehnologija odslej omogoča, da bo odslej v obliki storitev na voljo na svetovnem spletu. Na to pridobitev je bistveno gledati z vidika možnosti, ki se odpirajo, med njimi tudi integracije z drugimi aplikacijami in podobno," je pojasnil Jurič in dodal, da bosta s to pridobitvijo Univerza v Mariboru in IBM Slovenija kot prva v Sloveniji omogočila podjetjem, akademski sferi in študentom dostop do najsodobnejše informacijske tehnologije - računalniškega oblaka, s čimer bo Slovenija tudi na tem področju stopila ob bok najrazvitejšim državam.
Sicer pa bo računalniški oblak na voljo tistim slovenskim podjetjem, ki bi želela preizkusiti njegovo uporabno vrednost pri razvoju najkompleksnejših rešitev storitveno orientiranih arhitektur (SOA) in predstavlja nadaljevanje razvoja na mariborski univerzi že obstoječega Kompetenčnega centra SOA. Akademski sferi in študentom bo omogočeno spoznavanje z najnovejšo tehnologijo in pridobivanje novih znanj, ki so osnova za inovacije.
Popularizacija med študenti
"Vpeljava najsodobnejših tehnologij in prenos znanja med univerzo in gospodarstvom sta prioritetni področji Univerze v Mariboru, ta center pa naslavlja na obe omenjeni prioriteti. Raziskovalcem in študentom omogoča razvoj in raziskave na najnovejših tehnologijah, prav tako pa je to priložnost za podjetja, da uporabijo ponujeno platformo za razvoj novih informacijskih rešitev," je ob slovesni oznanitvi začetka delovanja med drugim dejal rektor mariborske univerze Ivan Rozman.
Računalništvo v oblaku je razmeroma nov koncept, ki se pod tem imenom intenzivno pojavlja šele od sredine leta 2007. V približno istem obdobju sta IBM in Google kot zavzeta podpornika odprtokodnih sistemov skupaj zagnala poseben 30 milijonov dolarjev vreden raziskovalni projekt, namenjen popularizaciji računalništva v oblaku, predvsem med študenti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje