Postopek oploditve MRT je namenjen preprečevanju rojstva otrok z uničujočimi mitohondrijskimi boleznimi. To so dolgotrajne genetske in pogosto dedne bolezni, ki se pojavijo, kadar mitohondriji ne opravljajo svoje funkcije proizvajanja energije za celice v telesu. Tovrstne bolezni so lahko zelo resne in pogosto celo usodne.
Nekatere družine so zaradi dednih mitohondrijskih bolezni izgubile več otrok, nova tehnika z darovanjem mitohondrijev pa velja za njihovo edino možnost, da dobijo zdravega otroka, pojasnjuje Peter Thompson, glavni izvršni direktor britanskega urada za oploditev in embriologijo (HFEA).
Otrok, ki se rodi s pomočjo te metode, ima tako v svojih celicah poleg DNK-ja matere in očeta tudi majhno količino genskega zapisa tretje osebe. Večino DNK-ja otroka, rojenega na Otoku, sta prispevala njegova starša, približno 0,1 odstotka pa tretji človek. DNK tretjega človeka sicer vpliva le na mitohondrije, ne pa tudi na druge ključne lastnosti otroka, kot je videz.
Velika Britanija je leta 2017 postala prva država na svetu, ki dovoljuje terapijo MRT. Po podatkih HFEA-ja se je v Veliki Britaniji na ta način doslej rodilo "manj kot pet otrok". Natančnih številk in informacij o otrocih v uradu ne navajajo, da bi preprečili morebitno identifikacijo družin.
"HFEA zagotavlja, da se darovanje mitohondrijev izvaja na varen in etičen način. Vse vloge za zdravljenje se presojajo individualno na podlagi testov," je dejal Thompson. Ob tem je še poudaril, da je zdravljenje z darovanjem mitohondrijev še vedno na začetni stopnji razvoja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje