Ko se astronavti vrnejo domov, zaradi težav z ravnotežjem nekaj tednov ne smejo voziti avtomobila, kmalu pa jih vključijo v aktiven program pridobivanja fizične moči. Foto: EPA
Ko se astronavti vrnejo domov, zaradi težav z ravnotežjem nekaj tednov ne smejo voziti avtomobila, kmalu pa jih vključijo v aktiven program pridobivanja fizične moči. Foto: EPA

Raziskavo je vodil biolog Robert Fitts z univerze Marquette, izsledki pa sprožajo resne zdravstvene pomisleke v Nasi. Čeprav je oslabitev mišic le začasna, saj astronavti v nekaj mesecih po vrnitvi na Zemljo pridobijo moč, se kljub temu pojavljajo določena vprašanja.

V Nasi so se namreč začeli ukvarjati z vprašanji, kaj bi bilo, če bi ob pristanku na Zemlji vesoljsko plovilo zgorelo in bi ga astronavti morali zapustiti čim hitreje. Zato bodo temu posvetili dodatne raziskave, že zdaj pa vedo, da lahko astronavti z rednimi telesnimi vajami v "vesoljski telovadnici" omilijo izgubljanje moči.

Biopsija razkrila 40-odstotno oslabelost
Fitts je sicer rezultate svoje raziskave dobil s preučevanjem in testiranji devetih ameriških in ruskih astronavtov, ki so na Mednarodni vesoljski postaji bivali med letoma 2002 in 2005. Vsi so bili v vesolju pol leta, pred odhodom in takoj po vrnitvi nazaj pa so jim naredili biopsijo meč.

Analiza je pokazala, da so astronavti izgubili več kot 40 odstotkov moči v mišicah, ki so ključne za ravnotežje. Pri tem ni bilo pomembno, kako je bil astronavt telesno pripravljen, ko je odšel na misijo, vsi pa so na postaji telesni aktivnosti namenili vsaj eno uro dnevno.

Nasa se sicer že dolgo zaveda, da je telovadba v vesolju pomembna, zato je vesoljska postaja dobro opremljena s pripomočki. Ker so nove naprave v vesolje poslali pred letom dni, zdaj upajo, da bodo novi testi pokazali boljše rezultate.