Predlog zakona ureja področja, kjer so bile v zadnjih desetih letih pogosto izražene potrebe po spremembah, a ni bil dosežen zadosten konsenz o njihovi obliki. Cilj je zagotoviti sodoben znanstvenoraziskovalni in inovacijski sistem, ki bo omogočil višjo kakovost življenja za vse, s kritičnim premislekom družbenih vprašanj, učinkovitim reševanjem družbenih izzivov in dvigom konkurenčnosti slovenskega gospodarstva.
Zakon vzpostavlja nov sistemski okvir, ki s sproščanjem razvojnega potenciala omogoča večjo kakovost pri izvajanju znanstvenoraziskovalnega dela, njegov hitrejši razvoj in boljše vključevanje v evropski in svetovni raziskovalni prostor ter učinkovitejši prenos znanja in povezovanja z gospodarstvom, so navedli na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport.
Z zakonom se sistemsko ureja znanstvenoraziskovalni del, ki se pretežno izvaja na raziskovalnih institutih in univerzah, dotika pa se tudi širšega okvirja znanstvenoraziskovalne in inovacijske dejavnosti.
Med najpomembnejšimi rešitvami zakona so: oblikovanje in izvajanje javnih politik na tem področju, stabilno financiranje (cilj en odstotek BDP javnih sredstev za znanstvenoraziskovalno dejavnost), opredelitev znanstvenoraziskovalne dejavnosti kot horizontalne dejavnosti, ki naj bo vključena v različne sektorske politike, povečanje avtonomije javnih raziskovalnih organizacij, vključno s prenosom premoženja države, s katerim upravljajo javni raziskovalni zavodi, v last teh zavodov ter možnostjo ustanovitve gospodarske družbe z namenom prenosa znanja.
Zakonski predlog vzpostavlja pogoje za vračanje slovenskih raziskovalcev iz tujine, stimulativno nagrajevanje raziskovalcev, naslavlja tudi etiko in integriteto v znanosti z vzpostavitvijo Nacionalnega sveta za etiko in integriteto v znanosti, definira odprte znanosti kot pomembnega elementa raziskovalne dejavnosti in javno službo.
Znanstvenoraziskovalni in inovacijski okvir sicer sestavljata dva sistemska zakona in dve strategiji. Poleg omenjenega zakonskega predloga še zakon o podpornem okolju za podjetništvo in strategija o raziskovalni in inovacijski dejavnosti ter strategija pametne specializacije Slovenije, ki "se vsebinsko prekrivajo na stopnjah tehnološke pripravljenosti, kjer vsak s svojim okvirom omogoča celovito in komplementarno izvajanje potrebnih ukrepov".
Vlada bo predlog zakona predložila v obravnavo državnemu zboru po rednem postopku.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje