Tudi uporabnike Windowsov lahko pozdravi tak uporabniški vmesnik. Foto: Apple
Tudi uporabnike Windowsov lahko pozdravi tak uporabniški vmesnik. Foto: Apple
Poskrbite za varnost
Uporabnikom svetujemo, naj poskrbijo za sveže varnostne kopije podatkov. Foto: EPA
Mac OS X
Mac OS X je odet v srebrno-modre barve. Foto: Apple
Apple OS X Tiger je prinesel uporabno novost: majhne programe Widgete. Foto: Apple

Gre za brezplačni (freeware) program Flyakite OS X, ki spremeni uporabniški vmesnik Windowsov XP, tako da ga skoraj ne boste mogli ločiti od pravega Applovega operacijskega sistema OS X. Pri tem jedro sistema ostaja enako, tako da se vam za delovanje priljubljenih programov ni treba bati.

Vsi opisani programi so ponujeni pod licenco freeware, kar pomeni, da zanje ni potrebno plačilo. Najhitreje jih boste našli, če jih boste poiskali s spletnim iskalnikom.
Večina uporabnikov je obsojena zgolj na spreminjanje ozadja zaslona in barv oken. Zaradi takih omejenih možnosti, ki jih ponujajo Windowsi, se je na spletu pojavilo mnogo programov, ki sicer učinkovito spreminjajo izgled Windowsov, vendar je njihova skupna slabost porabljanje dinamičnega pomnilnika in procesorskega časa, zaradi česar upočasnjujejo računalnik. Flyakite tu uvaja novost: spreminja sistemske datoteke operacijskega sistema, zato za delovanje posebnega skritega programa v ozadju ne potrebuje. Računalnik s spremenjenim izgledom uporabniškega vmesnika zato deluje prav tako hitro kot z originalnim vmesnikom.

Uporabniki, naveličani idiličnega travnika in modrine XP-jev, z njim lahko preklopijo na srebrno-modri uporabniški vmesnik, ki ga Apple ponuja uporabikom OS X-a. Prijava, okna programov, kazalec miške, simboli in celo zvoki Windowsov bodo spominjali na Macov dizajn, ki slovi kot prečiščen in asketski.

1. korak: Shranite si podatke
Preden se odločite za tovrstno korenito spremembo, je treba nujno narediti varnostno kopijo podatkov. Kot rečeno, program spreminja nekatere sistemske datoteke, kar je globok poseg v delovanje operacijskega sistema in lahko v posebnih okoliščinah povzroči težave pri delovanju vašega računalnika. Ob varnostni kopiji poskrbite tudi za novo obnovitveno točko operacijskega sistema (System Restore Point), ki vas bo reševala ob morebitnih težavah. MMC ne prevzema nobene odgovornosti za delovanje programov ali varnost vaših podatkov!

2. korak: Namestitev Flyakita
Ob instalaciji programa morate izbrati vse možnosti, da boste podobo XP-jev čim bolj približali Applu. Po novem zagonu računalnika boste zagledali novo podobo svojega namizja, vendar bo za bolj avtentičen občutek treba storiti še nekaj korakov. Apple sistemsko vrstico OS X-a postavlja na vrh zaslona in ne na dno, kot so navajeni uporabniki Windowsov. Zato jo z miško (držite levo tipko) preprosto potegnite z vrha na dno zaslona.

3. korak: Prilagoditev Docka in polepšanje ikon
Mac OS X in Flyakite poznata t. i. Dock, ki je lociran na dnu zaslona. Z njim se zaganja programe, vanj pa lahko odložite tudi svoje dokumente. Vendar tu nastopi težava: resolucija ikon v Windowsih obsega 32 x 32 točk, kar je za Dock premalo. Ko se z miškinim kazalcem približate ikoni, se ta namreč močno poveča, ob tako nizki resoluciji pa boste zagledali le grd zmazek.

Zato je treba ikone zamenjati za visokoresolucijske. Za lepo delovanje potrebujete ikone z resolucijo do 200 točk. Ko ikone za želene programe najdete (na spletu je mnogo strani, ki jih brezplačno ponujajo za vse najbolj priljubljene programe), jih shranite v poddirektorij Docka z imenom Icon. Nato v Docku v meniju izberite nastavitve (Dock Entry Properties) in s Spremeni sliko (Change Image) nastavite nove ikone. Izgled ikon bo sedaj mnogo lepši.

4. korak: Instalacija Widgetov
Uporabniki Windowsov privržencem najnovejše različice Applovega OS X-a, poimenovanega Tiger, zavidajo male, preproste, a stilsko izjemno dovršene programe, poimenovane Widgets. Gre za delno prozorne programe, ki se namestijo v ozadje namizja in prikazujejo izbrane informacije: npr. vreme, koledar, RSS-novice, stanje baterije prenosnega računalnika in podobno.

Za zavist ni vzroka, saj so na voljo tudi v okolju Windows. Za njihovo delovanje si morate namestiti program, imenovan Konfabulator. Namesti se v ozadje, z njegovo pomočjo pa boste lahko izbirali med tisoči uporabnih programov. Ti so plod dela programerskih navdušencev, ki svoje znanje brezplačno delijo z drugimi in so v splet na voljo postavili svoje stvaritve. Če ste vešči programiranja, si lahko ustvarite tudi svoj Widget. Svetujemo vam, da si namestite enega od RSS-odjemalcev v Widget obliki (npr. One Line RSS) in ga nastavite za spremljanje novic RTV Slovenija (kako nastaviti RSS?). Te vas bodo tako čakale kar na ozadju zaslona, ko boste zagnali računalnik.