Leta 2006 je Youtube prešel v roke Googla. Foto: EPA
Leta 2006 je Youtube prešel v roke Googla. Foto: EPA
Idejna očeta Youtuba, Jawed Karim in Steve Chen. Foto: EPA

Ustanovljena je bila februarja 2005, 23. aprila 2005 je bil nanjo naložen prvi videoposnetek, uradni zagon pa je doživela oktobra 2005.

Proti koncu leta 2006 je nato Youtube za 1,65 milijarde dolarjev prešel v roke ameriškega spletnega velikana Googla. Ta ga je postopno preoblikoval v dobičkonosno stran, ki omogoča uporabnikom nalaganje, izmenjavo in ogled videoposnetkov, med katerimi so tako kratki domači videoposnetki kot videospoti in neodvisni filmi.
Kot navajajo v Youtubu, je na njihovi z oglasi opremljeni strani dnevno ogledanih več kot milijarda posnetkov, vsako minuto pa uporabniki nanjo naložijo v povprečju za 24 ur videoposnetkov. Vsebine nalagajo tudi številni pogodbeni partnerji, kot je na primer zabaviščni velikan Disney.
Zaradi tega vse več proizvajalcev televizorjev v tiste svoje televizijske sprejemnike, ki omogočajo brskanje po spletu, že predhodno opremljajo s povezavo do Yotuba.

Tudi tarča kritik
Youtube ima sedež v kalifornijskem mestu San Bruno, njegova idejna očeta pa sta Steve Chen in Jawed Karim, ki sta bila takrat sodelavca v podjetju Paypal. Youtube sta zasnovala v želji, da bi piscem spletnih dnevnikov olajšala objavljanje videoposnetkov na spletu.
Stran se je nato razvila v hitro rastočo brezplačno video spletno skupnost, ki je kmalu postala tudi tarča kritik imetnikov avtorskih pravic za filme in druge zaščitene vsebine. Uporabniki so namreč na njej brez dovoljenja objavljali tudi avtorsko zaščitene vsebine, na primer izseke iz filmov ali oddaj.
Youtube je temu vprašanju v zadnjem času posvetil veliko pozornosti in prečistil bazo posnetkov, saj si ob počasi prihajajočem pohodu z internetom povezanih televizijskih sprejemnikov želi pridobiti zaupanje ponudnikov vsebin in postati nekakšna spletna videoteka.