Po poročanja portala ScienceDaily gre za beljakovino, imenovano GFE3 in bi raziskovalcem lahko pomagala nadzorovati dejavnost nevronov in jih pripeljati do novih spoznanj o boleznih, kot je shizofrenija, in pojavih, kot je kokainska odvisnost.
V poskusih na laboratorijskih živalih - ribah in miših - so omenjeno beljakovino uspešno vprogramirali v živalske genome in z njo povečali električno dejavnost v sinapsah ter jih posledično izključili.
Nova beljakovina namreč izkorišča možganom lasten proces razgrajanja in zamenjevanja beljakovin med sinapsami, ki pa ga GFE3 ciljano zelo pospeši, zaradi česar stik med nevroni razpade. "S to metodo nekako ugrabimo celični proces odločanja, kdaj naj se neka beljakovina razgradi," je pojasnil vodja študije profesor Don B. Arnold.
Nalogo beljakovine GFE3 sicer zdaj že opravljajo določene snovi, kot so benzodiazepini, ki zdravijo anksioznost in nespečnost, vendar je njihova velika pomanjkljivost ta, da ciljajo celotna področja, kjer so druga poleg druge skupaj možganske celice, ki imajo lahko povsem nasprotne funkcije. S kodiranjem GFE3 v genom pa so zdaj znanstveniki pri živalih lahko ciljali točno določene celice.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje