Gre za skupino treh genov, ki so povzročili, da je virus gripe prišel v pljuča in povzročil pljučnico. Znanstveniki so do ugotovitve prišli z mešanjem vzorcev virusa gripe iz leta 1918 in sodobnimi sezonskimi virusi gripe. Ugotovitev bi lahko pomagala pri iskanju mutacij virusa gripe, ki običajno gripo spremeni v nevarno pandemijo.
Jošihiro Kavaoka z univerze v Wisconsinu je skupaj s kolegi iz univerz v Kobeju in Tokiu z gripo okužil dihurje, ki virus gripe razvijejo podobno kot ljudje. Gripa običajno povzroči okužbo zgornjih dihalnih poti, torej nosu in grla, bolnik pa ima povišano telesno temperaturo ter bolečine v mišicah. Vendar pa nekateri ljudje lahko zaradi gripe resno zbolijo in dobijo pljučnico. Včasih pljučnico povzročijo bakterije, včasih pa bolezen sproži virus gripe.
Kavaoka: Leta 1918 najbolj smrtonosen izbruh okužbe v zgodovini človeštva
Med pandemijo gripe leta 1918, se je tako širila bolj nevarna oblika gripe. Kavaoka je dejal, da je šlo za najbolj smrtonosen izbruh infekcijske bolezni v zgodovini človeštva, ki je povzročil okoli 50 milijonov smrti po vsem svetu. Umrlo je 2,5 odstotka vseh obolelih, med obolelimi za običajno gripo pa je takšnih en odstotek. Obdukcija je pokazala, da so številni oboleli, pogosto tudi sicer zdravi odrasli, umrli zaradi resne pljučnice.
Če običajna gripa povzroči okužbo zgornjih dihalnih poti, potem so trije geni virusa gripe izpred 90 let omogočili, da je virus živel in se razmnoževal globlje v pljučih. Dihurji, na katerih so preizkušali virus gripe, so tako umrli precej podobno kot ljudje leta 1918.
Nevaren bi lahko bil virus H5N1
Mnogi znanstveniki so prepričani, da bo pandemija gripe znova udarila. Nihče si ne upa napovedati kdaj in iz katere družine bo virus prihajal, vendar pa je eden od precej mogočih H5N1, virus, ki povzroča ptičjo gripo. Od leta 2003 je omenjeni virus povzročil smrt 247 ljudi, 391 pa jih je zbolelo. Le nekatere mutacije bi bile potrebne, opozarjajo znanstveniki, da bi virus povzročil pandemijo in pobil milijone po vsem svetu v le nekaj mesecih.
A. M.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje