Mednarodna ekipa raziskovalcev je izolirala občutljive DNK-molekule različnih vrst ptic. S svojo tehniko želijo izvedeti več o starodavnih pticah in ugotoviti, zakaj so izumrle.
Odkrili tudi DNK slonje ptice
"Raziskovalci so se DNK iz fosiliziranih jajčnih lupin trudili izolirati več let," je povedala biologinja Charlotte Oskam z univerze Murdoch v Perthu v Zahodni Avstraliji. "Izkazalo se je, da so uporabljali metodo, izdelano za analizo kosti, ki ni bila primerna za fosile jajčnih lupin," je pojasnila.
Skupina Charlotte Oskam pa je s svojo tehniko pridobila DNK različnih vrst ptic, tudi t. i. slonje ptice Aepyornis. To je bila noju podobna tri metre visoka ptica, ki je bila težka do pol tone in tako najtežja ptica, ki je kdaj koli živela na Zemlji. Ni mogla leteti, njena jajca pa so bila lahko večja od nogometne žoge.
Jajce slonje ptice bi zadostovalo za gromozansko omleto
Večina predstavnikov vrste Aepyornis je izumrla pred 1000 leti. Izumrtje je sovpadalo s prihodom ljudi na Madagaskar, kjer so živele slonje ptice.
Arheolog Mike Parker Pearson z univerze v Sheffieldu upa, da bodo lahko z analizo DNK-ja ugotovili, zakaj je omenjena ptica izumrla, saj ni nobenih dokazov, da so jo lovili ljudje. "Ni niti dokazov, da bi jedli njena jajca - čeprav bi lahko iz vsakega naredili omleto za 30 ljudi," pravi Pearson.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje