Kaj lahko tujci o Sloveniji izvedo prek spletnih iskalnikov? Foto: RTV SLO
Kaj lahko tujci o Sloveniji izvedo prek spletnih iskalnikov? Foto: RTV SLO
Največ informacij o Sloveniji dajejo zadetki Googla. Foto: EPA
Branko Djurič - Đuro
Posnetek dela oddaje TLP, v katerem igralec in režiser Đuro primaže klofuto vditelju Bizovičarju, je očitno zelo gledan. Foto: RTV SLO
Slovenijo na spletu zastopa tudi glasbena skupina Siddharta. Foto: Menart
Najdi.si med prvimi zadetki pod iskalnim pojmom Slovenija ponuja spletno stran STO-ja.

Paulo Coelho, znan brazilski pisatelj, ki je večkrat obiskal Slovenijo, je nekoč dejal, da smo Slovenci obsedeni z željo, da bi nas svet poznal. To je po njegovem tipičen slovenski stereotip. In po čem nas svet (lahko s)pozna? Glede na to, da je svetovni splet vse bolj množično uporabljan medij, lahko tujci veliko o naši državi izvedo prav prek njega. V duhu "afere" na VAL-u 202, ki je skorajda stala dela novinarke Nataše Štefe (ta je namreč v eter izrekla naslednje besede: "Še dobro, da gredo poslanci na dopust, sicer bi pri poslanskih vprašanjih še kateri spraševal, zakaj je prvi zadetek za iskalni pojem Janša na portalu YouTube iz pasjega sveta.") ter urednika drugega programa Radia Slovenija Mirka Štularja, je vprašanje, kaj različni iskalniki obiskovalcem svojih strani ponudijo ob pojmu Slovenija in kaj uporabnike spleta najbolj zanima, še toliko bolj zanimivo.

Zlasti kočljivo pri videoiskalnikih
Poudariti velja, da se utež prispevkov povečuje tudi s številom klikov (večje kot je število ogledov, višje je novica v iskalniku) in se zato sproti spreminja. Tisti, ki ste morda pričakovali, da uporabniki različnih iskalnikov največkrat klikajo na strani oz. videoposnetke, ki ponujajo resne teme in informacije o naši deželi, ste se zmotili. Iskalniki tako na prvih mestih ponujajo tudi povsem nepričakovane rezultate iskanja, ki pogosto nimajo sploh nobene zveze s Slovenijo. Še zlasti je situacija kočljiva pri videoiskalnikih.

YouTube pod zadetkom številka ena sicer predstavlja Slovenijo, vendar pa gre za zastarelo slovensko reklamo o lepotah naše države: Slovenija moja dežela. Verjetno se še spomnite moža z lestvijo na rami, table z napisom Slovenija in lipovim listom ter lipicancev. Drugi zadetek pod naslovom Ljepa Slovenija predstavlja 4-minutni prikaz krajev po naši državi in ga spremlja "venček" skladb, kot sta Židana marela, Žena naj bo doma ipd. Posnetek je bil narejen za potrebe Slovenske vojske, ki v njem tudi nastopa, pospremljen pa je s srbskimi besedami: "Ovaj video je napravljen za sve Slovence. Da pokaže lepotu Slovenije." Sledi video, ki prikazuje del oddaje Tistega lepega popoldneva, v katerem igralec Branko Djurič - Đuro primaže klofuto voditelju Ladu Bizovičarju, na petem mestu pa je posnetek hrvaškega humorista, ki se norčuje iz spora Slovenija - Hrvaška. Bolje rečeno - norce brije iz Slovenije.

Flurl brez zadetkov
Tudi na drugih videoiskalnikih stanje za Slovenijo ni veliko bolj rožnato. Na iskalniku Metacafe se lahko prek prvih zadetkov seznanite s skladbo Napoj skupine Siddharta, sledi pa posnetek pod podnaslovom Agresivnost Slovencev (glavnega naslova na tem mestu zaradi neprimernosti ne gre zapisati). Pod iskalnim pojmom Slovenija Dailymotion izbrska video animacijo Visual froggz, ki ne pove ničesar o naši državi (2. mesto), ter posnetek, v katerem je v francoskem jeziku razlagana zgodovina nekdanje Jugoslavije (3. mesto). Še slabše se nam godi, če se o Sloveniji želimo poučiti na portalu Flurl, ki se prav tako ponaša z videoposnetki. Ta nas namreč potem, ko vtipkamo pojem Slovenija, obvesti, da ni našel rezultatov.

Kaj pa navadni iskalniki? O Sloveniji še največ izvemo prek vodilnega svetovnega iskalnika Google. Prvi zadetek na tem portalu podaja slikovni material, povezan s Slovenijo, in zemljevide. Sledi prispevek Wikipedije, ki nudi izčrpne informacije o Sloveniji (od zgodovine ter politike pa vse do geografije in demografije). Tretji zadetek predstavlja uradno spletno stran slovenske vlade.

Najdi.si: na 2. mestu Microsoft Slovenija
Podobna je tudi situacija, ki jo prikaže iskalnik Yahoo!, le da ta v več zadetkih na samem začetku ponuja tudi nekaj več informacij, povezanih s turizmom. Drugi zadetek tako usmerja na stran Slovenske turistične organizacije in obiskovalcu nudi informacije o tem, kaj lahko vidijo v Sloveniji, kakšne so namestitvene možnosti ipd. Mozzila.com pa na primer za Slovenijo pozna le dva zadetka. Oba se nanašata na počitnice v naši deželi.

Presenetljivo je, da domači spletni iskalnik Najdi.si (sicer tudi najbolj obiskana spletna stran v Sloveniji) na prvo mesto uvršča spletno stran RTV Slovenija, na drugo pa stran Microsofta Slovenija. Šele nato sledi več podatkov o državi (uradna stran vlade ter informacije o državi znotraj Wikipedije).

C. R.