Skrito stanje je drugačno od vseh znanih stanj v snovi - tega je mogoče doseči zgolj s pomočjo močnega in izredno kratkega laserskega sunka, dolgega precej manj kot milijardinko sekunde, pravijo na inštitutu (IJS).
Ko snovi spreminjamo temperaturo, gre pogosto skozi enega ali več faznih prehodov, na primer iz tekočega v trdno stanje ali iz nemagnetnega v magnetno stanje in podobno. Fazni prehodi lahko povzročijo tudi spremembo tlaka ali elektromagnetnega polja. V vseh omenjenih primerih pa je snov skoraj v ravnovesju in gre počasi skozi običajna stanja v snovi, pojasnjujejo v sporočilu za javnost.
Povsem novo urejeno stanje v snovi pa lahko ustvarimo tudi po neravnovesni poti, na primer z laserskim sunkom. Če laserski sunek vzbudi snov tako, da elektrone in atomska nihanja vzbudi različno in so zato kratek čas med seboj zunaj ravnovesja, se lahko zgodi, da medtem nastane povsem novo skrito urejeno stanje, ki ga ni mogoče doseči po ravnovesni poti.
Odprt čisto nov svet raziskovanja
"Kar je posebej nenavadno, je, da je novo kvantno stanje povsem stabilno. Povrhu tega raziskovalci prikažejo, kako je kristal mogoče preklopiti tudi nazaj v običajno stanje," dodajajo. "Življenjska doba novoodkritega stanja, ki so ga raziskovalci pod vodstvom Dragana Mihailovića odkrili v halkogenidu prehodnih kovin, je pri sobni temperaturi skoraj sekunda, ocenjena življenjska doba pri nizkih temperaturah pa je daljša od starosti vesolja. Še posebej zanimivo je, da se ob preklopu v delčku sekunde snov spremeni iz izolatorja v kovino, s spremljajočo spremembo barve in upornosti," ugotavljajo v IJS-ju.
Stabilna skrita stanja so bila doslej le hipotetična, peščica znanih primerov metastabilnih stanj pa je zelo kratkoživih in jih je bilo zato težko raziskovati. Odkritje je zato zelo pomembno, saj je prvi primer stabilnega skritega stanja v naravi sploh, so prepričani na inštitutu. "Kaže na to, da so tovrstna stanja dejansko mogoča, in s tem odpira raziskave skritih stanj v različnih sistemih, vse od paralelnega vesolja do novih elementarnih delcev in novih oblik kondenzirane materije," še dodajajo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje