Ta vrsta kita - Leviathan melvillei - je po mnenju raziskovalcev prednica današnjega kita glavača. Veliki so bili med 13 in 18 metri, podobno kot glavači, razlikovali pa so se po eni pomembni značilnosti - imeli so velike, ostre zobe, dolge do 36 centimetrov.
Napadali in prehranjevali so se z drugimi vrstami kitov. "Te starodavne zveri so bile kiti ubijalci svojega časa. Bile so skoraj največja bitja daleč naokoli," je dejal paleontolog Anthony Friscia z Univerze Kalifornija.
Že pred leti so našli fosilne ostanke dolgih zob, ki jih niso mogli povezati z nobenim poznanim izumrlim bitjem. Ostali so neznanka, vse dokler ni perujska puščava razkrila čeljusti in skoraj celotne lobanje tega kita, skupaj z zobmi. Zdaj so nove izsledke predstavili v zadnji izdaji revije Nature.
Vrsto so poimenovali po ameriškem pisatelju in pomorščaku Hermanu Melvillu, ki je najbolj poznan po romanu Moby Dick ali Beli kit. V njem je namreč Melville med drugim vključil tudi poglavje o fosilnih ostanik starodavnih živali.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje