Eksplozija zvezde (tako imenovana supernova) se sproži takrat, kadar zvezdi zmanjka goriva in se sesede sama vase. Nasini strokovnjaki trdijo, da je bilo uničenje omenjene zvezde nekoliko drugačno, saj so se njeni delci razpršili po vesolju v silovitem ognjemetu.
Zvezdo, poimenovano SN 2006gy, iz galaksije NGC 1260SN so odkrili septembra lani. Njena eksplozija je trajala približno 70 dni, energija, ki se je ob tem sprostila, pa naj bi bila 100-krat večja kot ob kateri koli supernovi doslej.
Supernova tudi v naši galaksiji?
Astronomi trdijo, da je omenjena zvezda, ki je od Zemlje oddaljena 240 milijonov svetlobnih let, po sestavi zelo podobna zvezdi velikanki Eti Carinae v naši galaksiji, ki je od Zemlje oddaljena "le" 7.500 svetlobnih let in jo utegne doleteti podobna usoda. Če bi eksplodirala, bi ponoči s pomočjo svetlobe, ki bi se ob tem sprostila, z lahkoto brali.
Znanstveniki menijo, da lahko Eta Carinae eksplodira kadar koli, ob tem pa dodajajo, da v naši galaksiji ni bilo supernove že več kot 400 let.
B. R.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje