Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
01.12.2023
20. stoletje je za Slovence stoletje različnih držav in ureditev. Kot so si sledile politične entitete in oblastniki, tako so se zamenjevali tudi spomeniki in obeležja. Kaj je ostalo iz časa kraljev Karađorđevićev, so raziskovalci opisali v novi knjigi.
29.11.2023
"Jugoslovanski narodi ne priznavajo razkosanja Jugoslavije," je bilo slišati na drugem zasedanju Avnoja, na katerem so sprejeli za Slovence in druge priznane narode pomembno odločitev, da bo nova država urejena kot federacija republik.
18.10.2023
Spomeniki služijo krepitvi občutka pripadnosti in identifikacije s skupno zgodovino, a z njihovim uničevanjem ne bomo spremenili same zgodovine, je ena izmed misli okrogle mize o spomenikih na Retrofestu.
15.09.2023
Minilo je 10 let od prezgodnje smrti plodovitega zgodovinarja Janeza Cvirna. Spomin na sled, ki jo je pustil v inovativnem raziskovanju zgodovine, so obudili na ljubljanskem Oddelku za zgodovino: "Dediščina, ki jo je zapustil, je neprecenljiva."
26.08.2023
Obešena trupla, razčetverjena telesa, zaporne kazni, dodatna denarna obremenitev ... "Cilj kaznovanja upornikov je bil predvsem odvračanje udeleženih od podobnih praks v prihodnosti," pove zgodovinarka Dragica Čeč. A hkrati so bili pri tem pragmatični.
08.07.2023
V 16. stoletju so se kmečki upori tudi na današnjem slovenskem ozemlju kar vrstili – od manjših proti posameznim veleposestnikom do večjih, ko so se povezali podložniki z večjega območja. Tisti iz leta 1573 pa je pustil globok pečat v spominu generacij.
25.06.2023
O osamosvojitvi Slovenije v osnovnih šolah govorijo pri predmetih zgodovina ter domovinska in državljanska kultura in etika. Na zavodu za šolstvo pripravljajo prenovo učnih načrtov, da bodo pridobili čas za obravnavo sodobne zgodovine.
16.05.2023
V več državah z vsega sveta so izvedli mednarodno raziskavo bralne pismenosti PIRLS 2021. V Sloveniji je pokazala upad bralnih dosežkov učencev, pa tudi to, da so deklice boljše bralke kot dečki. Minister napoveduje ukrepe za vnovično rast.
31.03.2023
"Naša civilizacija je na razpotju, prvič so ogrožene eksistenčne razmere življenja človeške vrste in vseh vrst, ki živijo na tem planetu. Potrebujemo novo, ekohumanistično družbeno ureditev," opozarja Dušan Plut. Analiziral jo je v obsežni monografiji.
02.02.2023
Delovne sile v nekaterih panogah kronično primanjkuje. Število vlog za zaposlitev tujcev se je od leta 2016 povečalo za trikrat, težava so dolgotrajni postopki. Trenutna ureditev odvrača in otežuje preseljevanje usposobljenih delavcev, pravijo na GZS-ju.
18.02.2023
Skrivnostnost egipčanske civilizacije je navdušila svetovno popotnico in teozofinjo Almo Karlin, ki je napisala več krajših zgodb, navdihnjenih z duhovnim izročilom Egipta. Pred leti je zbirka izšla pod naslovom Magične zgodbe starega Egipta.
04.02.2023
Na Slovenskem so bili ljudje kar dobro obveščeni o velikih senzacionalnih odkritjih v Egiptu, tudi s samo zgodovino Egipta so bili seznanjeni. Navsezadnje je Egipt dežela, ki je zapisana v zgodovinskih učbenikih, predvsem pa v bibličnih vsebinah.
Neveljaven email naslov