Večina anketirancev, ki smo jih povprašali na ljubljanskih ulicah, je odgovorila, da bodo za darila porabili do 100 evrov. "Približno 80 evrov," je na vprašanje, koliko denarja bo namenila za darila, odgovorila ena od vprašanih. Drugi je odgovoril, da bo porabil za darila okoli 30 evrov. Večina vprašanih je povedala, da svoje najbližje najpogosteje obdarujejo s knjigami, kremami in priročnimi darili, nekateri pa bodo k darilom priložili tudi voščilnice in malenkosti, ki jih bodo izdelali sami.
Največkrat podarimo sladkarije, igrače in kozmetiko
Kot smo poročali pred časom, je oktobrska spletna raziskava, ki jo je Mediana izvedla za SES Slovenija, pokazala, da namerava letos največ ljudi, 34,7 odstotka, za darila porabiti med 100 in 200 evri, petina (24,9 odstotka) jih bo porabila med 50 in 100 evrov, 18,3 odstotka pa med 200 in 500 evri. V anketi je sodelovalo 1000 ljudi, starih od 15 do 75 let. 59,7 odstotka anketirancev največ daril nakupi decembra, 19,6 odstotka jih je nakupovalo že novembra, 10,5 odstotka anketirancev pa darila kupuje tik pred božičem. Že novembra pogosteje nakupujejo mladi med 15. in 29. letom. Svoje bližnje najpogosteje obdarujemo s slaščicami in sladkarijami, igračami, kozmetiko in parfumi, darilnimi boni ter oblačili in obutvijo, četrtina pa je odgovorila, da še ne ve, kaj bi podarila, je še pokazala raziskava.
Tudi statistični podatki potrjujejo, da smo Slovenci decembra najbolj zapravljivi, prihodki od prodaje v trgovini na drobno so ta mesec navadno večji od povprečja. Podatki za lanski december kažejo, da smo glede na leto 2022 več zapravili v trgovinah z živili, kjer so se prihodki zvišali za dva odstotka, v vseh preostalih večjih skupinah dejavnosti trgovine na drobno pa so prihodki upadli, močno predvsem v trgovinah z gospodinjskimi in elektronskimi napravami, kjer so bili z izjemo leta 2020 celo najnižji v zadnjih sedmih letih. Na drugi strani pa se je v tem obdobju okrepilo nakupovanje na spletu: trgovina na drobno po pošti ali spletu se je okrepila za 6,7 odstotka in je bila najvišja doslej.
Najbolj denarnice decembra odprejo Irci
Primerjava z drugimi članicami EU-ja kaže, da smo prebivalci Slovenije decembra pri prazničnih nakupih precej varčnejši od večine prebivalcev drugih članic EU-ja. Tako je bila prodaja neživilskih izdelkov pri nas decembra lani v primerjavi s povprečno mesečno prodajo v tem letu krepko pod povprečjem EU-ja, v povprečju so decembra v EU-ju zapravili za skoraj petino več kot drugih mesecih (19,8 odstotka), pri nas pa smo zapravili "le" 13,7 odstotka več. Najbolj zapravljivi so sicer Irci, ki decembra na široko odprejo svoje denarnice, in v povprečju zapravijo 61,7 odstotka več kot v povprečju v drugih mesecih.
Decembra se poveča tudi uvoz določenih izdelkov, ki jih tradicionalno povezujemo s prazniki, poveča se predvsem uvoz živil, pa tudi pirotehničnih sredstev, ki jih je bilo lani uvoženih kar za 1,8 milijona, še razkrivajo podatki Sursa.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje