Božiček na vodnem skuterju v Riu de Janeiru. Foto: Reuters
Božiček na vodnem skuterju v Riu de Janeiru. Foto: Reuters

Na tem področju sicer prevladujejo mesta v Severni Ameriki, ampak tudi po Evropi in Avstraliji najdemo nekaj primerov.

Poglejmo podrobneje.

Santa Claus (Božiček), Indiana, ZDA

Ko so sredi 19. stoletja v ta jugozahodni konec Indiane prišli prvi naseljenci in postavili naselbino, so jo sprva nameravali poimenovati Santa Fe, a ker je tako ime že nosilo neko drugo mesto v Indiani, so morali poiskati alternativo. In ko so ne božični večer prebivalci zbrali, da bi našli novo ime, so se odločili za praznikom primerni – Santa Claus (Božiček). Da je bilo mesto, ki šteje 2411 prebivalcev, poimenovano po Božičku, danes ne bi mogli spregledati, tudi če bi se trudili. "Ameriški dom božiča", kot radi domačini označujejo mesto, se ponaša z vrsto prazničnih atrakcij, kot sta Božičkov muzej in Božičkova vas.

Santa Claus v Indiani. Foto: Wikipedia
Santa Claus v Indiani. Foto: Wikipedia

Tamkajšnje jezero so poimenovali Božično jezero (Christmas Lake), tu so ulice, kot sta Rudolph Boulevard (Bulvar jelena Rudolfa) in December 25th Lane (Ulica 25. decembra), pa hotel Santa's Lodge (Božičkova koča), božična trgovina in Božičkova slaščičarna. In kot da to ne bi bilo dovolj, imajo Božička celo na svoji znamki, ni pa treba posebej omenjati, da je njihova pošta decembra zasuta s pismi Božičku.

Barra De Navidad (Božično nabrežje), Mehika

Barra de Navidad v zvezni državi Jalisco je majhna ribiška skupnost v Božičnem zalivu (Bahía de Navidad) na mehiški pacifiški obali, ime pa je dobila po peščenem nabrežju, na katerem leži. Zaspano mestece s 5000 prebivalci je bilo svojčas živahnejše, ko je služilo kot pristanišče za španske ladje, ki so od tam krenile proti Filipinom.

Sprva so kraj poimenovali Puerto de Navidad (Božično pristanišče), ker so prvi španski raziskovalci v 16. stoletju tja prispeli in se zasidrali na božični dan. Ime so spremenili v Barra de Navidad, ko so na peščeni bankini zgradili mesto. Danes je Barra De Navidad zaradi svojih idiličnih peščenih plaž in milega podnebja priljubljena turistična destinacija.

Christmas (Božič), Michigan, ZDA

Vasica Božič v ameriški zvezni državi Michigan, ki šteje le 400 duš, je bila poimenovana po tovarni božičnih daril, ki je nekoč stala tu. Danes je zaselek na severu Michigana ob Velikih jezerih priljubljeno rekreativno območje, ki privablja številne navdušence nad motornimi sanmi, podobno kot Santa Claus v Indiani, pa tudi Christmas rade volje izkorišča svoje praznično ime. Tu so kipi Božička ob cesti, pa trgovine in znaki z božično tematiko, da tudi poleti ne boste pozabili na najbolj veseli čas v letu.

Mestece Christmas v Michiganu. Foto: Wikipedia
Mestece Christmas v Michiganu. Foto: Wikipedia

Natal (Božič), Brazilija

Natal, portugalsko ime za "božič", je prestolnica severovzhodne brazilske države Rio Grande do Norte in je zaradi svoje lokacije na skrajnem vzhodnem koncu Brazilije najbližja točka do Afrike na južnoameriški celini, pa tudi do Evrope. Mesto, ki danes šteje 890.480 prebivalcev, je bilo zgrajeno okoli portugalske trdnjave iz 16. stoletja, imenovane Trdnjava treh modrecev, in uradno ustanovljeno 25. decembra 1599, zato tudi ime Božič. Danes je Natal priljubljena obalna destinacija za brazilske turiste.

North Pole (Severni pol), Oklahoma, ZDA

Od vseh krajev, ki bi jih lahko poimenovali po severnem polu, mestece v ruralni jugovzhodni Oklahomi verjetno ne bi bila prva izbira. Celo prebivalci sami niso prepričani, od kod ime. Po poročanju portala NewsOK naj bi pokojni lastnik lokalne trgovine z živili North Pole (Severni pol) menil, da bi bilo lahko poimenovanje povezano s tem, da je ta del Oklahome hladnejši od preostalega okrožja, medtem ko nekateri drugi prebivalci ugibajo, da bi lahko mestece ime dobilo po svoji odročni lokaciji, ki se številnim zdi tako oddaljena kot severni pol.

Sint-Niklaas (Sveti Nikolaj), Belgija

Mesto Sint-Niklaas v Flandriji imena sicer ni dobilo po Božičku oz. njegovem predhodniku, Svetem Nikolaju oz. Miklavžu, ampak po cerkvi, ki so jo zgradili na tem mestu v 13. stoletju, kar pa ne pomeni, da prebivalci danes ne cenijo povezave z božičem. Pred mestno hišo stoji kip dobrega bradatega moža, med 12. novembrom in 6. decembrom, ko praznuje Miklavž, pa se tamkajšnji muzej lepih umetnosti spremeni v Huis van de Sint (Hišo svetnika), ko si lahko otroci ogledajo hišo sv. Nikolaja in se z njim srečajo. Ta obišče otroke konec tedna pred 6. decembrom, v tamkajšnjih osnovnih šolah pa imajo takrat šolarji podaljšani konec tedna, da se lahko igrajo s svojimi novimi igračami.

Dobrodošli v Božiču. Foto: Wikipedia
Dobrodošli v Božiču. Foto: Wikipedia

Noel (Božič), Misuri, ZDA

Mestece Noel v Misuriju ni bilo poimenovano po božiču, ampak izvira ime od lokalnih lastnikov žage, C. W. in W. J. Noela. To meščanov ni ustavilo, da ne bi sprejeli povezave, in danes se tudi v Noelu močno opirajo na božično tradicijo. V 30. letih prejšnjega stoletja je pošta Noela začela kartice in pisma žigosati z božično tematiko in pripisom "Božično mesto v dopustniškem Ozarku". Vsako leto poštni urad prejme na tisoče pisem ljudi z vsega sveta, ki jih prosijo za ta žig, tamkajšnji direktor pošte pa mora angažirati celo ekipo prostovoljcev, da lahko za praznike prečešejo vso pošto.

Betlehem, Pensilvanija, ZDA

Ime tega ameriškega mesteca izvira iz božičnega večera leta 1741, ko se je skupina moravcev, protestantske struje iz 15. stoletja, naselila na nabrežju reke Lehigh v Pensilvaniji. Ti naseljenci so imeli zavetnika, nemškega grofa Nicholasa Ludwiga von Zinzendorfa, in ko je obiskal mestece tisti božični večer, ga je oklical za Betlehem. Leta 1937 se je tamkajšnja trgovinska zbornica odločila, da ime kar najbolje izkoristi, in je Betlehem razglasila za božično mesto Amerike. Danes Betlehem v Pensilvaniji slovi po svojem božičnem sejmu.

Betlehem, Wales

Pensilvanija ni edina, ki je posvojila ime Betlehem. A njen valižanski soimenjak božičnemu duhu dolguje še več. Betlehem v Walesu je majcena vasica z le 150 prebivalci. Vasica je tako majhna, da so v 80. letih zaradi krčenja sredstev zaprli tamkajšnji poštni urad. A zaradi velikega povpraševanja po poštnem žigu iz Betlehema se je pošta leta 2002 znova odprla. Sicer je običajno odprta le nekaj ur na teden, za praznike pa delovni čas podaljšajo, da lahko predelajo ogromno količino pošte.

Božični otok v Avstraliji. Foto: Wikipedia
Božični otok v Avstraliji. Foto: Wikipedia

Christmas Island (Božični otok), Avstralija

Avstralski Božični otok je eden bolj znanih krajev z božičnim imenom. Gre za enega od avstralskih ozemelj v Indijskem oceanu in je dejansko bližje Indoneziji kot Avstraliji – leži 2600 kilometrov severozahodno od Pertha in 360 kilometrov južno od Džakarte. Otok ima okoli 1800 prebivalcev, odkrit pa je bil 25. decembra 1643, zato ime Božični otok.

Little Christmas Island (Mali Božični otok)
Avstralija ima tudi Mali Božični otok! Ta je sicer v Tasmaniji, v zalivu Mayfield.

North Pole Lake (Jezero Severni pol), Kanada

Če vam uspe kdaj priti do tega odročnega jezera na severu Nunavuta, najsevernejšega kanadskega ozemlja, v popolni divjini, daleč proč od urbanega sveta, je pokrajina tam osupljiva.

Christmas Mountains (Božično gorovje), Teksas, ZDA

Božično gorovje leži na jugu Teksasa, nedaleč od mehiške meje in narodnega parka Big Bend. Kakšna naj bi bila povezava z božičem, sicer ni znano, saj pokrajina nedvomno ne vzbuja nobenih tovrstnih asociacij, je pa bil očitno nekdo zelo predan temu prazniku, saj je tudi najvišji vrh gorovja – zelo izvirno – imenovan "Najvišja točka Božičnega gorovja".

Atol Kiritimati (Božični otok), Kiribati

Ime Kiritimati izvira iz angleške besede za božič (Christmas), atol pa je znan tudi po imenu "Christmas Island" ("Božični otok"). Zabavna so tudi imena tamkajšnjih mestec – Pariz, London, Tabwakea, Poljska in Banana. Še ena zanimivost: teoretično bi si lahko atol lastila Španija, saj Kiritimati, ko je prodala svoja otoška ozemlja v Tihem oceanu Nemčiji, ni bil omenjen v sporazumu. A do zdaj nobena španska vlada ni pokazala zanimanja za omenjeni atol.

Noëlville, Kanada

Ta kanadska vasica v provinci Ontario ni bila poimenovana po božiču, čeprav ime v prevodu pomeni "Božično mesto", ampak po Noëlu Desmaraisu, prvem trgovcu v vasi.

Christmas Island (Božični otok), Zimbabve

Majceni otok na zimbabvejski strani jezera Kariba, ki si ga ta afriška država deli z Zambijo.