V rubriki Decembrske iskrice predstavljamo šest koledarjev.

Kakšen koledar pa ste vi izbrali za leto 2025?
Kakšen koledar pa ste vi izbrali za leto 2025?
Meta Wraber med ustvarjanjem.
Meta Wraber med ustvarjanjem.

Meta Wraber in vizualne asociacije v modro-rdeči paleti
Ilustratorka in oblikovalka Meta Wraber, ki svoje akvarele, kolaže, modne skice in printe do konca decembra predstavlja v odprtem ateljeju na Lepodvorski ulici v Ljubljani, je ustvarila deseti koledar. "Letošnja tema je bolj abstraktna, koledar sem poimenovala Neravnotežja, vizualne asociacije v modro-rdeči paleti."

"Vsako leto na začetku poletja na moja vrata začnejo trkati domislice za novi koledar, za katerega potem oblikujem serijo ilustracij. Rdeča nit, ki jo razvijem največkrat v svojih sanjarijah, včasih pa tudi na papirju, so zgodbe in ideje, ki jih izlijem iz čopiča kot nujo, da se po delovnem letu predam prostemu teku, raziskovanju in preprosto igračkanju z materiali. Zato mi je še vedno in vsakič znova ilustriranje v zabavo," je o ustvarjanju koledarja povedala umetnica.

Pri koledarju ji je všeč ideja združevanja ilustracije in uporabnosti. "Knjigo, medij, ki je z ilustracijo tesno povezan, odložimo na polico, medtem ko koledar ostane na steni in pripoveduje svojo zgodbo celo leto. Sicer s številkami namesto besedila, ampak vsebina je vsekakor prav tako zelo pomembna. Ker je vsebina pri koledarju ilustracija, si lahko dam duška in v 12 epizodah vzpostavim svojo kratko zgodbo."

Foto: Meta Wraber
Foto: Meta Wraber
Foto: Meta Wraber
Foto: Meta Wraber

Alja Horvat in koledar z njenimi najljubšimi ilustracijami
Ilustratorka ter grafična in modna oblikovalka Alja Horvat, ki jo je revija Forbes leta 2020 uvrstila na seznam 30 najperspektivnejših evropskih umetnikov in kulturnikov do 30 let, je ustvarila sedmi koledar zapored.

"Moji koledarji so kot nekakšni vizualni povzetki mojih najljubših ilustracij, ki sem jih ustvarila v preteklem letu, torej koledar 2025 vsebuje ilustracije, ki sem jih naredila v letu 2024. Prav tako sem ločila datume od ilustracij, da lahko ljudje po koncu meseca ilustracije vnovič uporabijo."

Kaj pa ji pomeni koledar kot medij? "Všeč mi je, da je lahko hkrati praktičen in dekorativen, saj ljudje vse leto uživajo v novih ilustracijah, prav tako pa služi kot opomnik, saj si lahko zraven datumov napišeš pomembne stvari, ki jih moraš opraviti, ali si označiš pomembne datume, da na njih ne pozabiš."

Foto: Alja Horvat
Foto: Alja Horvat
Foto: Alja Horvat
Foto: Alja Horvat

Bojana Ristevski Mlaker se vrača k čajnikom
Že četrto leto v Juha studiu keramike na Resljevi cesti v Ljubljani, ki ga je leta 2017 ustanovila Bojana Ristevski Mlaker po selitvi iz Beograda, ponujajo koledar z njenimi avtorskimi risbami. V večini primerov so to študije za objekte, figure, čajnike, ki jih potem ustvarjalka oblikuje v porcelanu.

"Tematika je vsako leto drugačna, lani so na primer prevladovale mačke, živali in pošasti. Za leto 2025 se vračam k temi čajnika, ki je med ljubitelji Juhinega koledarja največja uspešnica. Avtorske risbice se potem lahko tudi shranijo, uokvirijo … Ob porcelanu v Juha studiu posebej negujemo tudi risbo. Naši izdelki so pogosto avtorsko poslikani in porisani, s koledarjem pa moje barvite in igrive risbe najlažje najdejo pot na stene kuhinj, dnevnih sob, kabinetov, pisarn ..."

Foto: Juha studio keramike
Foto: Juha studio keramike
Foto: Juha studio keramike
Foto: Juha studio keramike

JUS poudarja kultne jugoslovanske izdelke
Projekt JUS, ki predstavlja serijo grafik na temo jugoslovanskih kultnih tehničnih proizvodov v obdobju med 50. in 90. leti prejšnjega stoletja, je dvanajst takšnih izdelkov razvrstil tudi na koledar za leto 2025. To so Saturnusov grelnik, Iskrin sesalnik po licenci AEG, delovno obuvalo znamke Borosana, Rogova specialka, Tomosov automatic A3 KLSG, Gorenjev glasbeni center, Zastavina stoenka ...

Koledarji so nekaj kar razumemo kot del naše kulturne preteklosti. Naš cilj je, da vsak mesec in pripadajoča grafika predstavljata novo odkritje in nostalgično popotovanje za gledalca.

Jus

Zgodba letošnjega koledarja so izrezi in detajli, na povečanih izrezih so prikazali, kako podrobno so njihove grafike izrisane. "Pri Borosanki so vidni celo šivi, medtem ko pri traktorju lahko občuduješ vsako podrobnost motorja tega kmečkega stroja."

JUS je umetniški projekt, ki so ga poimenovali po znani kratici za jugoslovanski standard. Ideja je, da s projektom spodbudijo in spomnijo mlade avtorje, inženirje, oblikovalce in celotno javnost, da je bil takratni odnos do ustvarjanja, oblikovanja in izdelovanja pravzaprav napreden in sodoben. "Na izviren in dovršen način ohranjamo originalno kulturno in tehnično dediščino iz časa Jugoslavije novim generacijam v spomin. Dediščina je naša ključna vrednota in vključuje tradicijo, zgodovino in kulturne vrednosti. Prinaša pristnost, upanje in ohranja lep spomin. Naš način je ustvarjalen in izviren. Naše grafike zrcalijo svež pogled ter nov kontekst. Kar počnemo, imamo radi. Na svoje grafike, koledarje in dizajn smo ponosni."

Foto: JUS
Foto: JUS
Foto: JUS
Foto: JUS

Klavdija Zupanc navdih črpala iz sveta živali
Akademska slikarka Klavdija Zupanc, ustvarjalka originalnih grafik in slik, voščilnic ter drugih izdelkov, je naredila že deseti koledar.

Koledar zame ne pomeni zgolj zaključka leta, temveč v prvi vrsti ustvarjalni izziv, ki me vse od septembra naprej popelje v praznično vzdušje.

Klavdija Zupanc

Kot zagovornica ponovne uporabe svoje koledarje že od začetka oblikuje z mislijo, da ob koncu koledarskega leta ne pristanejo v košu za smeti. "Z malce spretnosti grafike na preprost način ponovno zaživijo – lahko jih uokvirimo, uporabimo kot kartice s posvetilom ali pa voščilnice za različne dogodke. Vsaka stran koledarja ima potencial za novo zgodbo." Ustvarjanje se je od prve izdaje do danes precej spremenilo: "Zvesta sem ostala le formatu, vse drugo pa vsako leto obogatim z novimi idejami. Medtem ko so v preteklosti prevladovali motivi rastlin in narave, zadnji dve leti navdih črpam iz sveta živali – navdušenje, ki ga je v meni prebudila moja štiriletna hči."

Zadnji dve leti uporablja nov pristop k ustvarjanju koledarja – gre za vajo hitrega ustvarjanja, "skiciranja". "Zjutraj se usedem v svoj atelje na podstrešju, kjer v skicirko na hitro zarišem motiv, ki sem si ga zamislila prejšnji večer. Nato prenesem skico na matrico linoleja in tu se začne proces izrezovanja. Kot vsak proces tudi ta vključuje veliko improvizacije. Do večera izdelam črni testni odtis, glavni odtis in večbarvno različico. Vzporedno ustvarjam še serijo originalnih ilustracij za vse tiste, ki so jim originalni kosi še vedno ljubši."

Foto: Klavdija Zupanc
Foto: Klavdija Zupanc
Foto: Klavdija Zupanc
Foto: Klavdija Zupanc
Foto: Klavdija Zupanc
Foto: Klavdija Zupanc

Manca Krošelj in koledar Sestavi si leto po svoje
Tudi Manca Krošelj že leta ustvarja koledarje. Ti so se rodili predvsem iz ideje o praktičnosti darila, ki nas spremlja celo leto. To so bila in še vedno so novoletna darila za njene najbližje, vsake toliko pa so na voljo tudi drugim. Tako je tudi letos, ko se tudi s koledarji predstavlja na Decembrskem sejmu ilustracije na Vodnikovi domačiji v Šiški.

Sestavi si leto po svoje, sporoča Manca Krošelj.
Sestavi si leto po svoje, sporoča Manca Krošelj.

"Vsako leto so drugačni, je pa res, da zadnja leta postajajo vedno manj utilitarni in bolj pomenski. Zdi se mi, da v tem času, ki ga živimo, ne obstaja več dovolj prostora na papirju, da bi pod določen dan v mesecu lahko našteli vse naše dejavnosti, obveznosti, rojstne dneve, dopuste, zdravniške preglede ... Mislim, da imamo tudi vedno manj časa za kar koli, vedno se nam nekam mudi, a hkrati odštevamo dneve do dopusta, strateško načrtujemo, kdaj točno si lahko zaradi dela prostih dni podaljšamo še vikende itd."

Letos je ustvarila koledar Sestavi si leto po svoje. "Zato letošnji koledar to tudi poskuša zrcaliti – na eni strani opušča imena dnevov v tednu, z različnimi barvami in nakracano pisavo pa komajda še izpiše ime meseca in našteje dneve v mesecu, čeprav so državni prazniki in dela prosti dnevi še vedno jasno označeni. Na drugi strani meseca pa je košček slike, ki se lahko sestavi v eno večjo sliko in prikazuje nekakšno brezskrbnost, naravo in morda celo dolgčas. Tihožitje, h kateremu stremimo celo leto, ko si bomo lahko vzeli čas zase. To dvoličnost leta na koledarju si lahko sestaviš sam. Lahko ga imaš obešenega tako, da spremljaš dneve ali pa podrobnosti koščka slike, ki jo sestavljaš v celoto iz meseca v mesec."

Foto: Manca Krošelj
Foto: Manca Krošelj
Foto: Manca Krošelj
Foto: Manca Krošelj