Najpomembnejša naloga Acerja bo na evropski ravni dopolnjevati naloge, ki jih izvajajo nacionalni regulatorji, ne bo pa imela neposrednih pooblastil glede nacionalnih zadev. Agencija namreč lahko deluje le v čezmejnem okvirju. Vodil jo bo Italijan Alberto Pototschnig.
Radić: Ljubljana je na energetskem zemljevidu
Ob odprtju je ministrica za gospodarstvo Darja Radić dejala, da ne ve, če se javnost zaveda pomena Acerja in dejstva, da bo imel sedež v Sloveniji. Prepričana je namreč, da bo preteklo še nekaj časa, preden bo Slovenija spet lahko gostila kakšno novo evropsko agencijo, zato bi moral biti današnji dogodek slovenski javnosti v ponos in veselje.
Ljubljana se po njenih besedah zdaj postavlja na energetski zemljevid EU-ja, obiskovali jo bodo predstavniki vseh članic Unije in podjetij ter držav zunaj meja sedemindvajseterice, ki bodo želela investirati na evropskem trgu.
Prav tako daje temu odprtju simbolni pomen, saj ima Slovenija na področju energetike še precej odprtih nalog, da se bo približala zahtevam notranjega trga EU. V agenciji zato vidi spodbudo Sloveniji, da se kot gostiteljica potrudi in nadoknadi vse zaostanke ter energetski sektor pripravi na to, da bo znal dobro in konkurenčno delovati na skupnem evropskem trgu.
Pahor izpostavlja pomembne odločitve
Tudi premier Borut Pahor je izrazil ponos, da so članice EU-ja Sloveniji zaupale sedež agencije. Prepričan je, da bo Acer s svojim delovanjem veliko pripomogel k učinkovitemu trg energije, ki je predpogoj za nižje cene za državljane in obenem za prehod na nizkoogljično družbo ter uresničevanje ciljev v boju proti podnebnim spremembam. Izpostavil je še, da agencija Sloveniji odpira vrata v času, ko sta evropsko in svetovno gospodarstvo, s tem pa tudi energetika, na prelomnici.
Slovenska vlada pripravlja nov nacionalni energetski program, ki bo začrtal pot razvoja slovenskega energetskega sektorja, in strategijo za boj proti podnebnim spremembam, zato je zdaj čas pomembnih odločitev. "A današnja izjemna povezanost in soodvisnost gospodarstev, sploh v Evropski uniji, pomeni tudi, da država ni več otok, ki bi lahko sam odločal o svoji energetski prihodnosti," je ob tem ugotavljal premier in dodal, da so se članice EU-ja odločile za skupen, evropski pristop.
Acer bo spremljal izvajanje zavezujočih odločitev Evropske unije
Agencija bo tako zagotavljala okvir za sodelovanje med nacionalnimi regulatorji, spremljala sodelovanje med upravljavci prenosnih omrežij za elektriko in plin, spremljala posamezne zavezujoče odločitve in delovala kot splošno svetovalno telo.
Acer bo ob tem pripravljal tudi okvirne smernice za opredelitev omrežnih kod in pravil, ki bodo zavezujoča v vseh 27 državah članicah Evropske unije. Imela naj bi 52 zaposlenih, med njimi pa so tudi Slovenci, ki bodo delali na oddelkih za elektriko, plin in v upravnem oddelku. Acer se sicer financira iz proračuna Evropske unije, njegov letni proračun pa znaša od šest do sedem milijonov evrov, je za Radio Slovenija poročal Jože Skok.
Agencijo štejejo med najpomembnejše evropske agencije, po nekaterih ocenah pa ima na področju energetike podobno vlogo kot Evropska centralna banka na finančnem. Agencija s sedežem v Ljubljani naj bi Sloveniji pomagala pri učinkovitem pozicioniranju znotraj notranjega energetskega trga, je povedala ministrica za gospodarstvo Darja Radić.
Proizvodnjo elektrike in plina je treba ločiti od prenosa in distribucije
Vzpostavitev Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev določa nova energetska zakonodaja, ki je pravkar začela veljati. Sveženj določa ločevanje proizvodnje elektrike in plina od prenosa in distribucije, države pa lahko to uresničijo na tri načine. Z lastniškim ločevanjem podjetij, neodvisnim upravljavcem sistema ali neodvisnim upravljavcem za sistem prenosa. Zaradi načela ločevanja proizvodnje elektrike in plina je Evropska unija že v sporu z Rusijo, je za Radio Slovenija poročal Matjaž Trošt.
Slovenija ima med drugim težave pri plačevanju izgub pri tranzitu električne energije, saj gre polovica energije skozi Slovenijo, Evropska unija pa pri izgubah upošteva največ desetino tranzita. Evropska komisija in Acer naj bi tako poskrbela za pravičnejšo porazdelitev sredstev in pokrivanje izgub zaradi tranzita.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje