Vsak evropski poslanec - teh pa je trenutno 736, ima lahko več asistentov. Foto: EPA
Vsak evropski poslanec - teh pa je trenutno 736, ima lahko več asistentov. Foto: EPA
Evropska unija
Evropska unija mora vzdrževati ogromen uradniški aparat. Foto: EPA

ki jih imajo poslanci na voljo za svoje asistente.

To zvišanje sredstev je več kot dvakrat višje od načrtovanega povečanja plač evropskih uradnikov, ki ga je Svet Evropske unije preprečil, zato bo o tej potezi odločalo sodišče.

Evropski parlament se je za zvišanje sredstev za asistente dogovoril ob koncu leta, utemeljuje pa ga s povečanim obsegom dela, ki ga imajo poslanci in asistenti zaradi uveljavitve Lizbonske pogodbe. Ta namreč predvideva večjo vlogo parlamenta na področju kmetijstva, pravosodja in mednarodnih trgovinskih sporazumov.

V enem letu 160 milijonov za delo asistentov
V skladu s predlogom vsak poslanec za plačilo svojih asistentov - vsak poslanec ima lahko več asistentov - ne bi več dobil 17.540 evrov na mesec, ampak bi se ta številka dvignila na 19.040 evrov. Če bo predlog potrjen, bo Evropski parlament v letošnjem letu za delo asistentov namenil 13 milijonov evrov več oziroma 160 milijonov.

Poleg tega želi Evropski parlament zaradi povečanega obsega dela zaposliti dodatnih 75 ljudi za delo v političnih skupinah in prav toliko še v sekretariatu.

Asistente evropskih poslancev sicer od julija lani plačuje neposredno Evropski parlament, strošek zanje pa je ločen od sredstev, do katerih so poslanci upravičeni za delovanje svojih pisarn. Lani so tako za delovanje pisarne mesečno dobili 4.200 evrov.

Evropski birokrati po višje plače na sodišče
Načrt Evropskega parlamenta za povečanje sredstev za asistente sovpada z razpravo v EU-ju o zvišanju plač evropskih uradnikov. Njihove plače naj bi se zvišale za 3,7 odstotka, vendar je Svet EU-ja predlog zavrnil in odobril le 1,85-odstotno zvišanje. Zaradi te odločitve se je Evropska komisija ta teden obrnila na Sodišče EU-ja, češ da je odstotek zvišanja utemeljen na izračunu na podlagi rasti plač v članicah Unije.

Sindikati uradnikov EU-ja so pred božičem grozili, da bodo zaradi spora glede zvišanja plač stavkali tudi med zaslišanji komisarskih kandidatov, ki se začnejo v ponedeljek, vendar pa za zdaj še ni jasno, ali bodo grožnjo uresničili.