Obama se zaveda, da ima nadaljnje poglabljanje krize v Evropi, največji trgovinski partnerici ZDA, velike posledice tudi za ameriško gospodarstvo. Foto: Reuters
Obama se zaveda, da ima nadaljnje poglabljanje krize v Evropi, največji trgovinski partnerici ZDA, velike posledice tudi za ameriško gospodarstvo. Foto: Reuters
Atene
Obama je Grkom svetoval, naj ostanejo v območju s skupno evropsko valuto. Foto: EPA

Predsednik ZDA je evropske voditelje pozval k nujnemu ukrepanju za rešitev finančne krize, ki lahko potegne navzdol ves svet.

"Evropski voditelji se na srečo zavedajo, da obstaja pot iz teh izzivov, vključno z ukrepi za spodbujanje gospodarske rasti in zaposlovanja," je dejal Obama in pozval evropske voditelje, naj čim prej zagotovijo zadosten kapital šibkim bankam. "Rešitve so težke, a obstajajo," je dejal in poudaril, da ne želi Evropejcem soliti pameti. Zagotovil je, da le svetujejo na podlagi lastnih izkušenj pri stabilizaciji financ. Obama je pojasnil, da gre Evropa skozi podobne težave, kot so jih doživele ZDA v letu 2009.

Takoj treba zvišati rast, na dolgi rok zmanjšati dolg
Znova je razložil, da brez kratkoročnih vlaganj v povečevanje zaposlovanja in gospodarsko rast ne bo stabilnosti. Takojšnje drastično zmanjševanje porabe ni primerno, ker bo to povzročilo negativno spiralo, meni Obama. Manj stimulacij v času, ko je ekonomija šibka, pomeni manj povpraševanja in manj zaposlovanja, zaradi tega je težje odplačati dolgove. Obama je prepričan, da pravi recept vključuje, da voditelji storijo takoj vse, kar je mogoče, za rast ter obenem naredijo načrt za dolgoročno znižanje primanjkljaja in dolga.

Poglobitev krize v Evropi bi čutile tudi ZDA
Prihodnost Grčije v evroobmočju je stvar Grkov, je dejal, hkrati pa opozoril, da je treba pričakovati "nadaljnje težave", če se država odloči za odhod iz evroobmočja.

Predsednik ZDA tokrat ni prvič nakazal nepotrpežljivost z evropskimi voditelji. Večkrat je že dejal, da prej ko bodo ukrepali, prej se bo obnovilo zaupanje trgov.

Dogajanje v Evropi ima lahko posledice tudi na ZDA. Obama je zatrdil, da lahko ameriški finančni sistem bolje prenese šoke zaradi reform, uvedenih, odkar je na položaju. "Če pa Evropa zapade v recesijo, bodo ZDA prodajale manj blaga in storitev, kar bo imelo vpliv," je dejal Obama ter dodal, da si evropski voditelji prizadevajo za agendo za rast skupaj z odgovornim javnofinančnim ukrepanjem, pri čemer imajo podporo ZDA.

Američane pred volitvami zanima gospodarstvo
Obama je v precejšnjih političnih težavah, saj Američane pred volitvami 6. novembra najbolj zanima gospodarstvo, ki se ob morebitnem poglabljanju evropske krize ne bo popravilo. Maja je v ZDA stopnja brezposelnosti narasla na 8,2 odstotka, republikanci v kongresu pa zavračajo stimulacijske ukrepe, ki bi zagnali rast. Poleg tega so sindikalisti v Wisconsinu doživeli hud poraz v poskusu odpoklica republikanskega guvernerja Scotta Walkerja. Obami narobe hodi tudi pobuda nekdanjega predsednika ZDA Billa Clintona, da je treba na krajši rok podaljšati davčne olajšave tudi za premožne Američane, temu pa Obama nasprotuje.

Obama je kongres znova pozval, naj potrdi njegov 447 milijard dolarjev vreden načrt za povečanje zaposlovanja z vlaganji v infrastrukturo in s pomočjo zveznim državam ter lokalnim oblastem za plačevanje javnih uslužbencev. "Zasebnemu sektorju gre pri nas dobro, saj je ustvaril 4,3 milijona novih delovnih mest. Težava je v pomanjkanju zvezne pomoči zveznim državam in lokalnim oblastem. Ni opravičila, da se načrt ne potrdi," je dejal Obama in dodal, da imajo republikanci z vztrajanjem pri krčenju porabe recept za poslabšanje gospodarske rasti ter zaposlovanja.