Oči vse Evrope so uprte v Ollija Rehna in ponedeljkov sestanek. Bo le uspel preboj? Foto: EPA
Oči vse Evrope so uprte v Ollija Rehna in ponedeljkov sestanek. Bo le uspel preboj? Foto: EPA
Meja
Slovensko-hrvaška meja še vedno buri duhove v Evropski uniji, ki si prizadeva za rešitev spora in nadaljevanje pristopnih pogajanj Hrvaške. Foto: MMC RTV SLO
Ivo Sanader
Hrvaški premier si od "prijateljev iz Slovenije" želi, da bi umaknili zadržke hrvaških pogajanj z EU-jem. Foto: EPA
Švedska
Švedska bo od 1. julija dalje glavna v usklajevanju evropskih zadev. Foto: MMC RTV SLO

V ponedeljek se bo evropski komisar za širitev Olli Rehn sešel s predsedujočo trojko EU-ja v sestavi Francije, Češke in Švedske, nato pa bo sledilo srečanje s slovenskim in hrvaškim ministrom za zunanje zadeve Samuelom Žbogarjem in Gordanom Jandrokovićem. Iz češkega predsedstva so sporočili, da ponedeljkovi pogovori o Hrvaški ne pomenijo pritiska na nikogar, da je cilj najti rešitev, ki bi omogočila premik naprej v pristopnih pogajanjih Hrvaške z EU-jem.

Predsedstvo in komisar bosta o stanju v pogovorih na kosilu obvestila tudi druge članice EU-ja, uradne razprave o zastoju Hrvaške pa na zasedanju zunanjih ministrov, ki bo v ponedeljek potekalo v Luksemburgu, ne bo.

Rehn odločen, da bodo dosegli dogovor
Komisar Rehn je že v četrtek povedal, da si Evropska unija že šest mesecev prizadeva najti rešitev glede vprašanja meje in odprave zastoja Hrvaške v pogajanjih z EU-jem. "Prišli smo daleč, obstaja konvergenca osnovnih stališč in skrajni čas je, da končamo ta proces," je bil odločen Rehn v odgovoru na vprašanje, ali kmalu pričakuje preboj.

"Na to ne smemo gledati na stari balkanski način kot na igro, v kateri je korist ene strani izguba druge, temveč v pravem evropskem duhu kot na položaj, v katerem sta obe strani zmagovalki. Prehoditi moramo še zadnjo miljo, še zadnje centimetre, da bi končali ta proces, rešili vprašanje meje in odpravili zastoj v pristopnih pogajanjih Hrvaške," je poudaril komisar.

O sodelovanju Hrvaške tudi Brammertz
Na zasedanje zunanjih ministrov EU-ja je v ponedeljek povabljen tudi glavni tožilec na Mednarodnem sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu Serge Brammertz, ki bo države članice EU-ja seznanil s sodelovanjem Beograda in Zagreba s sodiščem. Hrvaška ima namreč zaradi nezadostnega sodelovanja s Haagom težave tudi s poglavjem za pravosodje in temeljne pravice. Nekateri diplomatski viri pri EU-ju naj bi izrazili obžalovanje, da so težave s Slovenijo preusmerile pozornost z neizpolnjevanja ključnih reform na področju pravosodja na Hrvaškem.

Tudi Švedska bo delovala v smeri reševanja zastoja
Švedska, ki bo od Češke 1. julija prevzela predsedovanje EU-ju, je danes v Bruslju izrazila upanje, da bo Sloveniji in Hrvaški uspelo najti rešitev za premik naprej in da dvostransko vprašanje meje ne bo več vplivalo na pristopna pogajanja Hrvaške z Unijo. Stalni predstavnik Švedske pri EU-ju Christian Danielsson je povedal, da gre za dvostransko vprašanje, ki na žalost vpliva na pogajanja Hrvaške z Unijo.

"Upam, da bo stranema uspelo najti pot za premik naprej, da to ne bo več vplivalo na pogajanja," je Danielsson odgovoril na vprašanje, kakšno je stališče predsedstva do vprašanja Hrvaške in Slovenije in kako bo predsedstvo glede tega ravnalo. Danielsson je povedal še, da švedsko predsedstvo podpira prizadevanja evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna, da bi se našel dogovor za način reševanja meje in odprave zastoja Hrvaške na poti v EU.

Ko bosta sprti strani našli rešitev, se bo švedsko predsedstvo po najboljših močeh trudilo, da kandidatka Hrvaška kar najhitreje napreduje v pristopnih pogajanjih. "Upajmo torej, da Slovenija in Hrvaška najdeta pot iz nastalega položaja," je poudaril.

Sanader poziva Slovenijo k odpravi blokade
O slovensko-hrvaškem sporu je na odprtju dvodnevne mednarodne konference "Kmetijstvo in širitev" v Zagrebu spregovoril tudi hrvaški premier Ivo Sanader, ki je "prijatelje v Sloveniji" pozval, naj umaknejo zadržke in s tem Hrvaški in celotni Evropski uniji omogočijo nadaljevanje pogajanj in nadaljevanje procesov reforme v celotni jugovzhodni Evropi. "Z blokado so neposredno ogrožena vsa prizadevanja za reforme ne le na Hrvaškem, ampak v vsej jugovzhodni Evropi," je dejal hrvaški premier in dodal, da si želi Hrvaška v EU vstopiti z močnim in s konkurenčnim kmetijstvom.

Konference se udeležuje tudi evropska komisarka za kmetijstvo in razvoj podeželja Mariann Fischer Boel, ki je povedala, da so hrvaška pogajanja z EU-jem dobro napredovala, a da pomembni pogovori še potekajo.

B. T.