Politične stranke so predstavile svoje prve odzive na petkov dogovor Boruta Pahorja in Jadranke Kosor o nadaljnjih korakih reševanja mejnega spora in blokade hrvaških pogajanj z Evropsko unijo.
Če je ves dosežek sklenjenega dogovora predsednikov vlad Slovenije in Hrvaške v vsebini pisma, ki ga je predsednica hrvaške vlade poslala švedskemu predsedstvu EU-ja, smo lahko globoko razočarani, pravi predsednik SDS-a Janez Janša.
Čeprav bi, kar zadeva pogovore med Hrvaško in Slovenijo, "težko zanikal dobre namene sedanje slovenske vlade", se obenem sprašuje, "čemu sploh blokada in dvigovanja pričakovanj javnosti, če je Slovenija blokado opustila, ne da bi se kar koli bistveno spremenilo".
Janša upa, da ima vlada dodatna zagotovila
Predsednik največje opozicijske stranke zato upa, da je vlada poleg pisma od hrvaške strani dobila trdnejša zagotovila, da se bo mejno vprašanje reševalo pospešeno in tudi rešilo v določeni smeri. "V kolikor garancij ni, lahko rečem le, da nismo naredili koraka naprej," je dodal Janša.
Po njegovem mnenju, tudi če bi obstajala zaveza, da bo Hrvaška v pogajanjih sledila Rehnovemu predlogu, stvari to še ne rešuje. Rehnov predlog sam po sebi Sloveniji namreč ne nudi dovolj zagotovil, poleg tega pa tudi ni naletel na soglasje. "Problematičen je bil predvsem, ker je opuščal uporabo načela pravičnosti," pojasnjuje.
SLS: Dogovor ni uspeh
Tudi v SLS-u z dogovorom niso zadovoljni in zatrjujejo, da je predsenik slovenske vlade Pahor z izjavo o dogovoru zavajal slovensko javnost. Dogovor ne pomeni zagotovila, da bo Slovenija ohranila stik z odprtim morjem, moti pa jih tudi to, da ni več zahteve, da mora biti vprašanje meje rešeno pred vstopom Hrvaške v EU.
"Gre za zavajanje, saj tudi morebitna vrnitev na Rehnov predlog št. 2 pomeni zgolj pogajanje o vsebini, katere del je tudi teritorialni stik Slovenije z mednarodnimi vodami," poudarjajo v stranki. Dodajajo, da Kosorjeva "torej ni sprejela niti najmanjše zaveze, da se bo Hrvaška odrekla prizadevanjem, da Sloveniji odvzame teritorialni stik z mednarodnimi vodami".
SNS bo referndum podprl
Prvak SNS-a Zmago Jelinčič je odločno podprl referendum in ob tem računa na vsaj 90-odstotno podpro državljanov ter dodaja, da se je premier državljanom zlagal. "Dejstvo je, da ni bilo nobenega zapisnika, ki bi šel na Švedsko, kajti tega zapisnika nismo dobili v DZ-ju. Ali se predvideva nova konfederacija s Hrvaško, tako kot se je predvidevala v začetku našega osamosvajanja. Takrat smo se izvili iz teh idej, kot kaže pa ima Pahor spet te ideje," je za TV Slovenija dejal Jelinčič.
Zares za referendum "v primernem trenutku"
Po mnenju predsednika Zaresa Gregorja Golobiča je naslednja poteza dogovor o arbitraži, v katerem je potrebno ohraniti stik Slovenije z odprtim morjem na primeren način. "To naj se preveri na referendumu, kajti tisto, kar bo arbitražni tribunal določil, bo za Slovenijo in Hrvaško zavezujoče. In to je neka odločitev, ki mora biti tako zelo legitimna, da je referendum prava forma za njeno potrditev," meni Golobič.
LDS in DeSUS: Referendum ni prava pot
Na drugi strani pa v DeSUS-u in LDS-u ocenjujejo, da referendum trenutno ni prava pot. Karl Erjavec, predsednik DeSUS-a, poudarja, da se "tekma igra 90 minut, na koncu pa bi lahko bilo tudi 2 proti 1 za nas". Referendum, ki ga omenja predsednik republike, po njihovem mnenju ni prava pot, čeprav bo zaradi napetosti v javnosti verjetno izveden. "Mislim pa, da je boljša rešitev nadaljevanje bilateralnih pogovorov in da se najde tista rešitev, ki je za Slovenijo dobra, to pa je, da ima Slovenija prost dostop do odprtega morja," je še dejal Erjavec v zvezi s slovensko-hrvaškimi pogajanji.
Po besedah predsednice LDS-a Katrine Kresal pa je omenjeni referendum "v tem trenutku preuranjen in kontraproduktiven, ker bomo zopet vzpostavili stanje nazaupanja, ki smo se ga komaj znebili".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje