Slovenski zunanji minister in premier sta v evropskih prestolnicah iskala podporo Sloveniji v njenem sporu s Hrvaško. Foto: MMC RTV SLO
Slovenski zunanji minister in premier sta v evropskih prestolnicah iskala podporo Sloveniji v njenem sporu s Hrvaško. Foto: MMC RTV SLO
Samuel Žbogar
Žbogar je zatrdil, da imata s hrvaškim kolegom Jandrokovićem korekten osebni odnos. Foto: MMC RTV SLO

To je mogoče sklepati iz izjav slovenskega in hrvaškega zunanjega ministra, ki sta se srečala ob robu varnostne konference v Münchnu in se dogovorila, da se kmalu spet srečata ter takrat podrobneje govorita o mejnem sporu. Slovenski zunanji minister Samuel Žbogar je razkril, da sta si s hrvaškim kolegom izmenjala telefonske številke, o podrobnostih in vsebini naslednjega srečanja pa nista govorila.

"Hrvaška se pogovarja s komisijo, nisem prepričan, da je prav zavrnila to pobudo," je dejal vodja slovenske diplomacije. "Hrvaška je zadovoljna, da se je Evropska komisija vključila v proces iskanja rešitve za odprta vprašanja med Hrvaško in Slovenijo. Menimo, da je dobrodošla ta skupina, ki bo pripravila nek pravni okvir za odhod na mednarodno pravosodno telo. Mislimo, da je končno rešitev tega vprašanja treba najti v skladu z mednarodnim pravom, to je naše stališče," pa je dejal Gordan Jandroković.

Žbogar zadovoljen z "razumevanjem" v Evropi
Minister Žbogar se je pogovarjal s številnimi visokimi udeleženci konference. "V vseh teh pogovorih s predstavniki iz Evrope sem govoril tudi o Hrvaški in razlagal, kako vidimo reševanje vprašanja," je pojasnil in dodal, da ima glede na pogovore v Bruslju, Pragi, Strasbourgu in Münchnu, ki jih je opravil v zadnjih dneh, Slovenija razumevanje in solidarnost. "To je to, kar v tem trenutku potrebujemo. Lahko smo kar pomirjeni in zadovoljni," je bil zadovoljen.

Z zapletom Slovenija tvega ugled
Predstavniki tako Hrvaške kot Slovenije so se v zadnjih dneh podali na "diplomatsko ofenzivo" po Evropi, na kateri so predstavnike evropskih institucij in članic EU-ja prepričevali v pravilnost svojih stališč v sporu. Na uspešnost slovenskih diplomatskih prizadevanj bi lahko vplivalo ponedeljkovo glasovanje v državnem zboru o ratifikaciji vstopa. Severnoatlantsko zavezništvo upa, da bo Slovenija odločitev o hrvaškem vstopu sprejela pravočasno. Z morebitnim zapletom bi Slovenija tvegala mednarodni ugled, česar se zaveda tudi slovenski premier. "Če bo ratifikacija pod streho, bi imeli veliko lažje delo pri pojasnjevanju naših stališč in še več razumevanja za naša stališča glede Hrvaške pri njenem vstopanju v EU," je med obiskom v Parizu opozoril Borut Pahor.

Češka podpira mediacijo
Alexandr Vondra, podpredsednik češke vlade, pristojen za evropske zadeve, je v Münchnu potrdil, da Češka, trenutno predsedujoča EU-ju, podpira mediacijo pod vodstvom Marttija Ahtisaarija. Kot je znano, je Evropska komisija predlagala, da bi se skupaj z mediacijo - če bi Zagreb in Ljubljana nanjo takoj pristala - nadaljevala pogajanja Hrvaške za vstop v EU.

Ker bi morala Češka kmalu sklicati novo pogajalsko konferenco med EU-jem in Hrvaško, bo morala biti odločitev o mediaciji sprejeta kmalu. "Kot razumem, Ahtisaari želi biti prepričan, da bodo, če vstopi v igro, na koncu rezultati," je dejal Vondra in dodal, da bo izid morebitne mediacije odvisen od obeh strani.

T. V.