Z novelama, ki naj bi jih vlada v DZ poslala skupaj z rebalansom državnega proračuna za letos, namerava vlada uresničiti napoved, da bo z varčevanjem pri javnofinančnih izdatkih v letu 2012 ustvarila možnosti za znižanje davčnih prihodkov za približno 150 milijonov evrov, so zapisali na ministrstvu. Pripombe na osnutka so mogoče do 13. marca.
Osnutek novele zakona o davku od dohodkov pravnih oseb
Nižanje davka na dohodek pravnih oseb
Osnutek novele zakona o davku od dohodkov pravnih oseb prinaša znižanje stopnje tega davka v letu 2012 za dve odstotni točki in nadaljnje zniževanje v prihodnjih treh letih po eno odstotno točko, tako da bi leta 2015 davčna stopnja davka od dohodkov pravnih oseb znašala 15 odstotkov.
100-odstotna olajšava za vlaganja v razvoj
Poleg tega bi se davčna olajšava za vlaganja v raziskave in razvoj zvišala na 100 odstotkov, pri čemer bi se ukinila posebna regijska olajšava za tovrstna vlaganja. "Namen tega ukrepa je dodatno spodbujati investicije v raziskave in razvoj ob hkratnem zmanjšanju administrativnega bremena za zavezance, saj ne bo več treba voditi posebnih evidenc v zvezi z državnimi pomočmi v povezavi z regijskimi olajšavami," pravi ministrstvo.
Sočasno bi se povečala tudi splošna investicijska olajšava, in sicer s 30 na 40 odstotkov vrednosti vlaganj, pri čemer bi se absolutni znesek olajšave povišal s 30.000 na 60.000 evrov.
S tem je po navedbah ministrstva narejen prvi korak k cilju 40-odstotne neomejene investicijske olajšave. Postopnost pri doseganju tega cilja je potrebna zaradi hkratnega zasledovanja ciljev na področju javnofinančne konsolidacije, dodajajo.
Osnutek novele zakona o dohodnini prav tako povečuje obseg davčnih olajšav za vlaganja v raziskave in razvoj na 100 odstotkov vrednosti vlaganj ter obseg investicijske olajšave na 40 odstotkov investiranega zneska.
Sprememba dohodninske lestvice
Dodatno osnutek te novele predvideva spremembo dohodninske lestvice, in sicer tako, da bi se povišala davčna osnova za odmero dohodnine po najvišji, 41-odstotni davčni stopnji z veljavnih 15.681,03 evra na 18.716 evrov, tako da bi bil z najvišjo stopnjo obremenjen dohodek, ki presega znesek 1,5-kratnika povprečne plače v Sloveniji (ob predpostavki, da zavezanec uveljavlja le splošno olajšavo).
Predlagane rešitve bi veljale od 1. junija letos, pri čemer bi bilo nekatera znižanja obremenitev mogoče uveljaviti že med letom prek znižanja akontacij, nekatere pa ob letnem obračunu davka oz. letni odmeri dohodnine za leto 2012.
Celoten finančni učinek predlaganih ukrepov za leto 2012 je ocenjen na približno 154 milijonov evrov. Pri oceni finančnega učinka je treba po navedbah ministrstva upoštevati, da sta tako davek od dohodkov pravnih oseb kot dohodnina letna davka in da se bo le del finančnega učinka odrazil že v letu 2012 (prek spremenjenih akontacij davkov), del učinkov pa se bo odrazil šele v letu 2013, po oddaji obračunov oziroma pripravi informativnih izračunov dohodnine za leto 2012.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje