Na borzi v Madridu je bil opoldne delniški indeks Ibex-35 za več kot 12 odstotkov v plusu, kar se v 18-letni zgodovini tega indeksa še ni zgodilo. Foto: EPA
Na borzi v Madridu je bil opoldne delniški indeks Ibex-35 za več kot 12 odstotkov v plusu, kar se v 18-letni zgodovini tega indeksa še ni zgodilo. Foto: EPA
Frankfurtski delniški indeks DAX30 je dopoldne strmo naraščal in sredi dneva presegel vrednost 6.000 točk. Foto: Reuters

Potem ko so finančni ministri držav članic Unije pozno ponoči v Bruslju dosegli dogovor o vzpostavitvi sistema za zagotovitev stabilnosti evra, ki predvideva sklad, v katerem bo 750 milijard, so delniški indeksi v Aziji močno poskočili (tokijski Nikkei za 1,5 odstotka), v Evropi pa podivjali.

Na borzi na Dunaju se je osrednji indeks do 13. ure zvišal za deset odstotkov, v Parizu za osem, v Frankfurtu in Londonu za pet. Evro doživlja največjo renesanso po novembru 2008. V petek je bila njegova vrednost le 1,25 dolarja, danes je splezala nad 1,30 dolarja.

Vseevropski FTSEurofirst 300, ki je prejšnji teden padel za 8,9 odstotka in zdrsnil najnižje v zadnjih sedmih mesecih, je v prvi polovici dneva poskočil za šest odstotkov. Cene lahke nafte so se povzpele nad 78 dolarjev.

Evropska centralna banka je napovedala več ukrepov, s katerimi želi zagotoviti stabilnost na finančnih trgih. Med ukrepi je v ospredju "kvantitativno sproščanje" - možnost odkupovanja državnih in zasebnih obveznic in v dogovoru s centralnimi bankami ZDA, Velike Britanije, Švice in Kanade tudi ponovna vzpostavitev operacij refinanciranja v dolarjih.

S tem želi ECB izboljšati likvidnost na trgu dolarskih obveznic in preprečiti širitev napetosti na druge finančne trge. To je prvi primer od začetka finančne krize, da so centralne banke v usklajeni akciji na takšen način posegle na trge.

Že ta teden si bodo poslovne banke lahko pri centralni banki za šest mesecev izposodile toliko denarja, kot bodo želele. Poleg tega namerava ECB konec maja in konec junija bankam za po tri mesece ponuditi na voljo neomejene vsote denarja po fiksnih obrestnih merah.


Tečaji delnic v prvi kotaciji Lj. borze

KRKA

+4,20 % 68,25 EUR
PETROL-0,01 %285,43
NOVA KBM+2,37 % 11,64
GORENJE+2,29 % 13,40
LUKA KOPER+0,55 % 20,23
TELEKOM+2,95 %111,78
MERCATOR+1,29 %157,62
INTEREUROPA -2,62 %3,35


Kako se je razpoloženje na finančnih trgih obrnilo, dokazuje tudi donos grške desetletne obveznice, ki je bil še v petek nad 12 odstotki, zdaj pa je padel pod 8 odstotkov. Portugalski donos je 100 bazičnih točk nižji in znaša dobrih pet odstotkov. Toda na drugi strani je donos nemške obveznice porasel nad tri odstotke. Nekdo bo pač moral plačati zapitek ...

"Evropska unija je naredila odločilen korak za zaustavitev špekulativnih napadov na evro. Trgi se bodo zdaj le umirili, saj so dobili močno sporočilo: ne bomo pustili, da evro propade," je komentiral analitik pri zavarovalnici Generali. V zadnjem času je bilo število kratkih pozicij na evru (vlagatelji s tem upajo na njegov padec) tako visoko kot nazadnje leta 1999.

Še vedno pa je precej skeptikov, ki menijo, da niti obsežen rešilni paket ne odpravlja jedra težav. "To ni rešitev, le karte so na novo premešane, najmočnejše članice Unije pa bodo zdaj še bolj kopičile svoj dolg. Brez radikalnih proračunskih reform v državah, ki so v dolžniški krizi, težave ne bodo odpravljene," meni eden izmed pesimistično nastrojenih analitikov.

Tudi Ljubljanska borza je občutno pridobivala. Indeks SBI TOP (v petek je bil najnižje v zadnjem letu) se je povzpel za 2,3 odstotka (na 923 točk), kar je največja enodnevna rast po lanskem juniju. Od šesterice papirjev, ki sestavljajo SBI TOP, se le tečaj Petrola ni zvišal. Največ, za 4,2 odstotka, se je zvišala vrednost Krkinih delnic, ki so na koncu dneva celo dosegle 69 evrov. Tečaj Telekoma, ki je bil v petek na zgodovinskem dnu, se je okrepil za tri odstotke, na 113,8 evra.