Se bodo spodbudni gospodarski kazalci poznali že pri prazničnem nakupovanju? Foto: EPA
Se bodo spodbudni gospodarski kazalci poznali že pri prazničnem nakupovanju? Foto: EPA
Resecija
Otok se je 'pogreznil' v najdaljšo recesijo od leta 1995, ko so začeli zaznavati rezultate na ta način. Foto: EPA

V vseh državah 27-erice se je BDP v obdobju med julijem in septembrom zvišal za 0,2 odstotka. Spomnimo, v drugem četrtletju se je BDP v evrskem območju skrčil za 0,2 odstotka, v celotni Evropski uniji pa za 0,3 odstotka.

BDP se je v tretjem četrtletju glede na predhodnje četrtletje najbolj zvišal v Litvi, in sicer za kar šest odstotkov. Po rasti sledijo Slovaška (+1,6 odstotka), Avstrija in Portugalska (obe +0,9 odstotka), Češka (+0,7 odstotka) in Nemčija (+0,7 odstotka). Največji padec BDP-ja so po podatkih, ki jih ima na voljo evropski statistični urad Eurostat, na četrtletni ravni zaznali v Estoniji (-2,8 odstotka), na Madžarskem (-1,8 odstotka) in na Cipru (-1,4 odstotka).

Na letni ravni največji padec BDP-ja v tretjem četrtletju zaznavajo v Estoniji (-15,3 odstotka), Litvi (-14,3 odstotka), na Madžarskem (-7,1 odstotka) in v Romuniji (-7,1 odstotka), najmanjši padec BDP-ja pa so v tretjem četrtletju v primerjavi z enakim obdobjem v letu 2008 ustvarili v Grčiji (-1,6 odstotka), sledijo pa Francija in Portugalska (-2,4 odstotka) te+đ Ciper (-2,7 odstotka).

Eurostat še nima podatkov o gibanju BDP-ja v tretjem četrtletju za Slovenijo.

Luč na koncu "recesijskega tunela" vidi tudi Američan Warren Buffett, morda najbolj spoštovani investitor na svetu in drugi najbogatejši človek, ki je napovedal, da je finančna panika, ki je svet v krču držala lani, že stvar preteklosti. 79-letnik je poslušalcem na univerzi Columbia svetoval, naj raje vlagajo znotraj države in ne v tujino, saj je ameriško gospodarstvo mnogo večje kot druga.

Ključni dejavnik rasti v Nemčiji v tem obdobju je bil izvoz, rast pa so spodbujale tudi investicije v opremo in gradnjo. Kljub temu se je zasebna potrošnja vseeno zmanjšala.

Otok še vedno v rdečih številkah
Iz recesije pa se še ni izkopalo drugo največje gospodarstvo v Evropi, britansko, ki je v tretjem četrtletju znova doživelo negativno rast, -0,4 odstotka, kar pomeni, da se krči že šest zaporednih četrtletij, kar se je Londonu zgodilo prvič od leta 1995.

Obetavni so podatki za ZDA, kjer se je v tretjem četrtletju v primerjavi s prejšnjim četrtletjem BDP zvišal za 0,9 odstotka. S tem so iz recesije izšli tudi v največjem svetovnem gospodarstvu. V primerjavi s tretjim četrtletjem lani se je BDP skrčil za 2,3 odstotka.