Register dejanskih lastnikov oz. fizičnih oseb, ki so končni lastnik podjetja, bo v prihodnjih 14 mesecih vzpostavil in vodil Ajpes. "Deloma bo ta javen, vsi podatki pa bodo dostopni nadzornikom in organom odkrivanja in pregona kaznivih dejanj," je povedal direktor urada za preprečevanje denarja Darko Muženič.
Novi zakon, ki je začel veljati 19. novembra in je v slovenski pravni red prenesel evropsko direktivo, bo v nadaljevanju omogočil povezljivost podatkov iz tega registra med evropskimi državami. Te registre bodo namreč vzpostavili tudi v drugih evropskih državah in ti bodo med seboj povezljivi, je poudaril.
Med zavezanci, ki morajo ugotavljati dejanske podatke o lastnikih, sta po novem tudi Slovenski državni holding in Družba za upravljanje terjatev bank.
Urad za preprečevanje pranja denarja z novim zakonom ob prekrškovnih dobiva tudi inšpekcijska pooblastila, v skladu s katerimi lahko izvaja nadzor pri vseh zavezancih na kraju samem. Na tem področju imajo zdaj štiri zaposlene, znotraj državne uprave bodo dobili še tri. Ob tem si želijo še tesnejše sodelovanje s finančno upravo, pa tudi z Agencijo za trg vrednostnih papirjev in Banko Slovenije. "Sodelovanje vidimo bolj v sinergijah, in ne konkuriranju posameznih organov, ki se ukvarjajo s pregonom pranja denarja," je povedal Muženič.
Poseben nadzor politikov
Zakon uvaja poseben nadzor politično izpostavljenih oseb in z njimi povezanih oseb. Pri tem gre za fizične osebe, ki delujejo ali so v zadnjem letu delovale na vidnem javnem položaju v Sloveniji ali tujini, vključno z ožjimi družinskimi člani in ožjimi sodelavci.
"V ta krog sodijo predsednik vlade in države, ministri, pa tudi člani uprav ali nadzornih svetov podjetij v večinski lasti države, veleposlaniki in konzuli," je naštel Muženič.
Z zakonom so se s 30.000 evrov na 15.000 evrov znižale tudi mejne vrednosti, nad katerimi morajo zavezanci uradu sporočati podatke o gotovinskih transakcijah. Dodatna obveznost je tudi občasen pregled strank, ki opravijo transakcije nad 1.000 evri.
Gotovinsko plačilo zgolj do 5.000 evrov
Zakon pa je razširil še omejitev gotovinskega poslovanja nad 5.000 evrov z oseb, ki prodajajo blago, tudi na tiste, ki opravljajo storitve. "Plačilo storitve, ki bi presegalo 5.000 evrov v gotovini, ni več mogoče. To mora iti tako kot v primeru prodaje blaga prek računa," je ponazoril.
Zakon tudi prepoveduje uporabo anonimnih produktov, sklepanje poslovnih razmerij pravnih oseb, ko se lastništvo nad to pravno osebo izkazuje z delnicami na prenosnika in poslovanje z navideznimi bankami. Hkrati omogoča tudi višje kazni za kršilce zakona in javno objavo kršilcev na spletni strani urada.
Med stranskimi učinki, ki jih prinaša zakon, je Muženič naštel večjo transparentnost poslovanja ter zniževanje stopnje sive ekonomije in stopnje korupcije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje