Delavci se ne strinjajo z načinom razdelitve na omrežno in tržno dejavnost družb. Foto: MMC RTV SLO
Delavci se ne strinjajo z načinom razdelitve na omrežno in tržno dejavnost družb. Foto: MMC RTV SLO
Za ponedeljek napovedana dveurna opozorilna stavka vseeno bo, da bodo članstvu pojasnili, kakšni so dogovori. Foto: MMC RTV SLO

Osnovna zahteva Sindikata delavcev dejavnosti energetike Slovenije ob napovedi opozorilne stavke je bila, da se z dnevnih redov skupščin elektrodistribucijskih podjetij, ki bodo potekale od torka do petka prihodnji teden, umaknejo točke, ki se nanašajo na ločitev omrežne in tržne dejavnosti družb. Sindikat se s predlogom ne strinja, saj naj ne bi bilo jasno, kakšne bodo nadaljnje poteze, kako bo ločitev vplivala na celotni sektor in kakšne posledice bo imela za zaposlene.

Sklenili dogovor o sodelovanju
Na sestanku, na katerem sta sodelovala tudi direktor direktorata za energijo Janez Kopač in državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Miloš Pavlica, so se dogovorili, da bo ministrstvo predloge sklepov spremenilo tako, da ne bodo več govorili o oddelitvi družb, ampak o skrbnem pregledu poslovanja, je po sestanku pojasnil predsednik sindikata Franc Dolar.

Dolar je dejal, da so se dogovorili za sprotno komunikacijo z ministrstvom oziroma direktoratom za energetiko in sprotno dogovarjanje glede vsake spremembe. "Če bomo delali, kakor smo se danes dogovorili, v prihodnje ne bi smeli prihajati do podobnih težav," še dodaja.

Dveurna ponedeljkova stavka kljub temu bo
Za ponedeljek napovedana dveurna opozorilna stavka kljub temu bo. Tako bodo članstvu pojasnili, kakšni so dogovori, je dejal Dolar. Po skupščini Elektra Ljubljana, ki bo kot prva potekala v torek, bodo videli, ali je "zadeva urejena tako, kot mora biti". "V nasprotnem primeru bomo napovedali splošno stavko," je odločen Dolar.

Po prvotnem predlogu bi na skupščinah odločali o predlogu sklepa, ki predvideva "ločitev omrežne in tržne dejavnosti družbe", in sicer bi skupščina zadolžila upravo, da "takoj začne pripravo in izvedbo vseh potrebnih postopkov s ciljem delitve družbe na dve družbi, z namenom ločitve omrežne in tržnih dejavnosti, na način oddelitve z ustanovitvijo nove kapitalske družbe". Taka ustanovitev nove družbe naj bi bila izvedena dne, 1. januarja 2010.

Prihodnji teden odločanje o zadolžitvah vodstva
Na ministrstvu so že v četrtek povedali, da skupščine prihodnji teden ne bodo odločale o oddelitvi družb, ampak zadolžile vodstva teh podjetij, da izvedejo skrbne preglede družb.

Izvedba pripravljalnih dejanj (npr. delitveno poročilo, revizija poročila, priprava delitvenega načrta) naj bi trajala najmanj sedem mesecev, tako da družb naj ne bi oddelili prej kot spomladi 2010.

Reorganizacija predvidena v štirih korakih
Reorganizacijo elektrodistribucijskih podjetij z razdelitvijo omrežne in tržne dejavnosti je vlada predlagala v odzivnem poročilu na revizijsko poročilo Računskega sodišča o ureditvi izvajanja gospodarske javne službe Sistemskega operaterja distribucijskega omrežja električne energije (Sodo).

Po predlogu vlade je predvidena v štirih korakih. Ti so razdelitev zdajšnjih distribucijskih podjetij na pet tržnih in pet omrežnih družb, dokapitalizacija družbe Sodo z državnim deležem v petih omrežnih družbah (kjer ima država zdaj 79,5-odstotni delež), pridobitev 100-odstotnega deleža v omrežnih družbah z odkupom ali menjavo ter združitev Soda in omrežnih podjetij v enovito družbo.

Računsko sodišče presodilo, da Sodo ni bil uspešen, učinkovit in gospodaren
Računsko sodišče je konec marca presodilo, da izvajanje gospodarske javne službe Sodo v drugi polovici leta 2007 ni bilo uspešno, učinkovito in gospodarno, in sicer predvsem zaradi ohranitve lastništva infrastrukture v elektropodjetjih ter sklenitve pogodbe o najemu infrastrukture med Sodom in elektropodjetji.