Ta mesec je tokijski delniški indeks Nikkei porasel že za 7,4 odstotka in mu gre bolje kot indeksom v Evropi in ZDA. Foto: EPA
Ta mesec je tokijski delniški indeks Nikkei porasel že za 7,4 odstotka in mu gre bolje kot indeksom v Evropi in ZDA. Foto: EPA
Krka d.d.
Krka bo 25. novembra objavila sveže rezultate poslovanja in morda ji bo to pomagalo, da bodo delnice spet začele naraščati. Foto: MMC RTV SLO/T. O.

Irska in Portugalska sta sicer najavili krepko krčenje proračuna, toda finančnih trgov s tem nikakor nista prepričali. Vlagatelji zahtevajo visoke pribitke na obveznice obeh držav, tudi preostali finančni inštrumenti pa nakazujejo vedno večjo verjetnost grškega scenarija. Kot je znano, je morala Grčija dobiti milijardno pomoč mednarodne skupnosti, vprašanje pa je, če bo sposobna denar odplačati. Grški finančni minister zagotavlja, da bo imela država v naslednjem letu vsaj eno četrtletje rast bruto domačega proizvoda in vztraja, da je njen dolg obvladljiv. Na nervozo delniških trgov je v sredo vplivala tudi novica o nizkem dobičku francoske banke Natixis (delnice so padle za okrog deset odstotkov) in dvomih, ali bodo evropske banke lahko brez pretresov preživele nove zahteve baselskega odbora o višjem količniku temeljnega kapitala.

Tečaji delnic v prvi kotaciji

KRKA

-1,49 % 60,89 EUR
GORENJE-1,88 %12,85
TELEKOM+0,11 % 98,45
NOVA KBM+0,08 %10,19
PETROL-0,64 % 267,72
MERCATOR+2,01 %158,53
LUKA-1,01 %18,12
INTEREUROPA+0,68 %3,97

Kaj bo prineslo zasedanje G-20?
Na mednarodnih borznih parketih zadnje dni sicer gibanje delnic precej narekuje ameriški dolar. Ko je v sredo popoldne dolar začel slabeti, je Wall Street uspel dan končati v rahlo pozitivnem območju. Indeks Dow Jones (11.357 točk) se je zvišal za deset točk, vlagatelji pa so precej negotovi pred današnjim srečanjem držav G-20 v Južni Koreji, kjer bodo glavna tema valutna nesoglasja. Boeingove delnice so padle za več kot tri odstotke, saj je proizvajalec letal preložil testni let novega letala 787 Dreamliner. Po trgovanju je Cisco, proizvajalec opreme za medomrežno povezovanje, sporočil, da je četrtletni dobiček v primerjavi z istim lanskim obdobjem porasel za osem odstotkov, kar je nad pričakovanji analitikov. Tudi proizvajalec avtomobilov General Motors je pozitivno presenetil. Uspelo mu je najboljše četrtletje v zadnjih šestih letih. Čisti dobiček je znašal kar dve milijardi dolarjev.

Tokio se veseli močnejšega dolarja
Četrtkovo trgovanje v Tokiu je bilo optimistično. Indeks Nikkei (9.861 točk) je pridobil tretjino odstotka in dosegel najvišjo vrednost po juniju. Za takšen razplet ima največ zaslug močnejši dolar, kar ustreza izvoznim podjetjem, kot sta Toyota in Canon. Za nekaj grenkobe je poskrbela le novica, da je na Kitajskem inflacija oktobra dobila največji pospešek v zadnjih dveh letih. Cena bakra je danes dosegla rekordno vrednost, navzgor pa sili tudi nafta. Za lahko nafto je bilo treba plačati že več kot 88,5 dolarja, kar je največ po oktobru 2008. Vseevropski delniški indeks FTSEurofirst 300, ki je v torek dosegel dveletni vrh, je včeraj padel za 0,7 odstotka, zaradi slabših poslovnih rezultatov španske Telefonice pa je bilo tudi današnje dopoldne negativno.

Krka spet na enoinpolletnem dnu
Na Ljubljanski borzi je indeks SBI TOP (849 točk) izgubil četrtino, v veliki meri spet na račun Krkinih delnic. Njihova cena je ob 1,18 milijona evrov prometa zdrsnila za več kot odstotek, prodajalci so se zadovoljili tudi s 60,75 evra. Gre za najnižjo ceno delnic najbolj dobičkonosnega slovenskega podjetja v zadnjem letu in pol. Še bolj, za dva odstotka, je zdrsnil tečaj Gorenjevih delnic. Savine delnice so se podražile na 155 evrov. Za nakup lastnih delnic je Sava od sredine avgusta odštela štiri milijone in pol evrov, kar je tečaj Savinih delnic pognalo več kot 40 odstotkov višje, vendar je cena nato padla s 180 na okrog 150 evrov. Vrednost evra je bila ob 14. uri 1,37 dolarja.