Konec marca je bilo registriranih 118.099 brezposelnih, kar je 4453 oz. 3,6 odstotka manj kot februarja in 6,8 odstotka manj kot v enakem mesecu lani, so sporočili z Zavoda RS za zaposlovanje.
Prejšnji mesec se je na novo na zavodu prijavilo 7073 brezposelnih, kar v mesečni primerjavi pomeni 1,7-odstotno rast, v letni pa 4,1-odstotni padec. Med novoprijavljenimi je bilo 1076 iskalcev prve zaposlitve, 1414 trajno presežnih delavcev in stečajnikov ter 3491 brezposelnih zaradi izteka zaposlitev za določen čas.
Od 11.526 brezposelnih, ki jih je marca zavod odjavil iz evidence, se je zaposlilo oz. samozaposlilo 9005 ljudi, kar je 38 odstotkov več kot februarja in 5,9 odstotka več kot marca lani.
Marca se je v primerjavi s februarjem brezposelnost zmanjšala v vseh območnih službah zavoda, najbolj pa v murskosoboški (-6,2 odstotka). V primerjavi z lanskim marcem se je število brezposelnih najbolj povečalo v območni službi Murska Sobota (+4,9 odstotka), najbolj znižalo pa v območni službi Kranj (-12,3 odstotka).
Na letni ravni več brezposelnih s terciarno izobrazbo
V strukturi brezposelnosti so se na mesečni ravni najbolj povečali deleži dolgotrajno brezposelnih, brezposelnih žensk in brezposelnih, starih 50 let ali več. Deleža brezposelnih v starostnih kategorijah od 15 do 29 in od 30 do 39 let se nista spremenila, delež brezposelnih v starostni kategoriji od 40 do 49 let pa se je zmanjšal. Zmanjšala sta se tudi deleža brezposelnih z osnovnošolsko in s poklicno izobrazbo, medtem ko sta se deleža brezposelnih s srednjo strokovno in splošno ter s terciarno izobrazbo povečala.
Deleži dolgotrajno brezposelnih, brezposelnih žensk in brezposelnih, starih 50 let ali več, so se najbolj povečali tudi na letni ravni. Primerjava marčnih struktur v letih 2015 in 2014 kaže še, da so se v letu dni zmanjšali delež brezposelnih v starosti od 15 do 29 let, delež trajno presežnih delavcev oz. brezposelnih zaradi stečajev in delež brezposelnih moških.
Med izobrazbenimi ravnmi se je glede na lanski marec najbolj povečal delež v kategoriji brezposelnih s terciarno izobrazbo, večji delež so predstavljali tudi brezposelni z osnovnošolsko izobrazbo, delež brezposelnih s poklicno izobrazbo se je zmanjšal, delež brezposelnih s srednjo strokovno in splošno izobrazbo pa se ni spremenil.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje