oropajo za najmanj 100 milijard dolarjev (približno 95 milijard evrov), ugotavlja dobrodelna organizacija Oxfam.
Znesek bi po podatkih Oxfama zadostoval za šolanje vseh 124 milijonov otrok, ki ne obiskujejo šole, kot tudi za plačilo zdravstvene oskrbe, s katero bi vsako leto preprečili smrt šestih milijonov otrok. Dobički podjetij rastejo, ne pa tudi prihodki od obdavčitve podjetij, ugotavlja poročilo.
Poročilo vsebuje seznam petnajstih najhujših davčnih oaz na svetu, ki podjetjem pomagajo pri izogibanju davkom. Prvo mesto zasedajo Bermudi, sledijo Kajmanski otoki, Nizozemska, Švica in Singapur. Sledijo jim Irska, Luksemburg, Curaçao, Hongkong, Ciper, Bahami, Jersey, Barbados, Mauricij in Britanski Deviški otoki.
Esme Berkhout iz Oxfama je dejala, da davčne oaze podjetjem pomagajo pri tem, da države preslepijo za milijarde dolarjev. "Nastane nepravičen gospodarski sistem, ki milijonom ljudi odvzema možnosti za boljše življenje."
Številna od območij s seznama so tudi vpletena v davčne škandale. Irska je tehnološkega velikana Apple, ki ima svoj evropski sedež v tej otoški državi, "prisilila" plačati le 0,005 odstotka davkov.
Davčne oaze je potrebno izsušiti
Območja s seznama dajejo koncernom z izredno nizkimi ali celo ničelnimi davčnimi stopnjami, širokogrudnimi davčnimi olajšavami in drugimi ugodnostmi možnost, da se izogibajo pravičnemu prispevku k skupnemu dobremu. "Davčne oaze so središče uničujoče davčne konkurence. Nujno jih je treba izsušiti," je dejal Oxfamov strokovnjak Tobias Hauschild.
Organizacija sicer v poročilu opaža prizadevanja politike, da bi naredila red na tem področju. Skupina gospodarsko najbolj razvitih držav G20 in OECD sta denimo sprožili pobudo, da bi Applu, Googlu in drugim velikanom digitalne dobe otežili selitev dobičkov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje