Novogoriški župan je na današnji novinarski konferenci večkrat poudaril, da ne nasprotuje oddaji proizvodnih prostorov Mipa v najem, pač pa pogojem najema. Foto: BoBo
Novogoriški župan je na današnji novinarski konferenci večkrat poudaril, da ne nasprotuje oddaji proizvodnih prostorov Mipa v najem, pač pa pogojem najema. Foto: BoBo

Turški najemnik želi po več kot desetih letih ponovno odpreti tudi klavnico. To je moteče predvsem za okoliške prebivalce, lahko pa bi predstavljalo tudi resno ekološko težavo, saj Mip ni imel čistilne naprave.

"V zadnjih letih delovanja klavnice so to težavo reševali s posebnimi kotli, vendar je nastajal velik problem ob njihovem izpiranju, saj so ostanki odplak iztekali v Korn in od tam v sosednjo državo. Zato bi lahko ponoven zagon klavnice pomenil tudi mednarodni problem, če ne bo poskrbljeno za ustrezno čiščenje odplak," pojasnjuje novogoriški župan Matej Arčon.

Župana moti hitenje
Mestna občina Nova Gorica želi zato imeti dejavno vlogo pri pridobivanju okoljevarstvenih dovoljenj. Te bo novi najemnik, turško podjetje Etcii iz Carigrada, moral znova pridobiti, saj jih podjetje v stečaju ni moglo obdržati. Tako bodo imele pred ponovno uporabo klavnice zadnjo besedo inšpekcijske službe.

Župana pa motita tudi hitenje pri oddaji proizvodnega obrata Mip v najem turškemu ponudniku in njegova predkupna pravica, ki je zapisana v najemni pogodbi. "Mesec dni pred iztekom roka za oddajo nezavezujoče ponudbe je stečajni upravitelj oddal v najem proizvodne prostore za en evro s predkupno pravico in s tem postavil v neenakopraven položaj druge ponudnike, ki se zanimajo za nakup Mipovih proizvodnih prostorov v Kromberku," je povedal.

Najemnik mora obnoviti prostore
Stečajni upravitelj Miroslav Benedejčič je potrdil, da bo najemnina za proizvodne prostore Mipa v Kromberku le en evro, vendar bo moral najemnik popolnoma urediti zapuščene prostore klavnice. "To ga bo stalo med 40.000 in 50.000 evri, zato je najemnina zgolj simbolična." Ne glede na predkupno pravico, zapisano v pogodbi, pa bodo turškega najemnika pri pregledu prejetih ponudb za odkup obravnavali enako kot druge prispele ponudbe, je še zagotovil.

Mehmed Emin Arslan iz družbe Ectii pa pojasnjuje, da bodo s proizvodnjo v najetih Mipovih prostorih v Kromberku začeli najpozneje v mesecu dni. Zaveda se pomanjkljivosti obrata na okoljskem področju in je pripravljen vložiti finančna sredstva za njihovo ureditev. Prav tako je vložil tudi že vse potrebne prošnje za pridobitev dovoljenj pred začetkom proizvodnje.

Ve tudi za nasprotovanja okoliških prebivalcev, vendar jim zagotavlja, da jih ne vonj ne hrup ne bosta motila. "Moj namen je, da bi te proizvodne prostore uredil tako, da bi bili vsi zadovoljni, ne samo jaz. Seveda pa imam namen podjetje pozneje tudi kupiti," je dejal.