SIJ je jeklarska skupina. Foto: BoBo
SIJ je jeklarska skupina. Foto: BoBo

Sprejete ukrepe za stabilizacijo poslovanja v skupini je v sredo obravnaval nadzorni svet krovne družbe SIJ.

Ta se je, kot so prek spletnih strani Ljubljanske borze sporočili iz SIJ-a, seznanil tudi z napovedjo prilagoditve poslovanja krovne družbe v Ljubljani, ki bo med drugim vključevala izdelavo programa razreševanja presežnih delavcev.

132 ljudi opravlja režijska dela

Zaposlene v družbi SIJ so na nedavnem srečanju že seznanili z namero prilagoditve poslovanja z zmanjševanjem števila zaposlenih. Končni obseg zmanjšanja števila zaposlenih bodo zaposlenim predstavili v drugi polovici januarja, ko bo program razreševanja presežnih delavcev izdelan. Nekaterim zaposlenim bodo skladno s potrebami odvisnih družb ponudili prezaposlitev, preostali pa bodo prejeli odpoved delovnega razmerja, so napovedali.

V SIJ-u je sicer zaposlenih 132 ljudi, ki opravljajo režijska dela, predstavljajo pa 3,6 odstotka vseh zaposlenih v skupini SIJ. Program presežnih delavcev tako po zagotovilih SIJ-a ne pomeni množičnega odpuščanja. V proizvodnih družbah skupine tako programov razreševanja presežnih delavcev ne pripravljajo.

S predlagano novo prilagoditvijo poslovanja se največja jeklarska skupina v Sloveniji odziva na slabe gospodarske razmere in na spremembe na evropskem trgu jekla zaradi upočasnjene gospodarske dejavnosti, šibkega povpraševanja panog, ki uporabljajo jeklo, pritiska uvoženega jekla, zlasti iz Azije, geopolitičnih napetosti ter visokih stroškov za energijo, pri čemer v SIJ-u niso pozabili omeniti niti novega sistema obračuna omrežnin v Sloveniji.

Ker ti dejavniki vztrajno bremenijo poslovanje, v skupini že dlje časa izvajajo različne ukrepe. Med njimi so optimizacija in zmanjševanje vseh nenujnih stroškov, zaustavitev ali zamik vseh naložb, ki ne prinašajo takojšnjih rezultatov, ter prilagoditve na področju organizacije dela v odvisnih družbah, ki so jih po zagotovilih SIJ-a uskladili s socialnimi partnerji.

Do zdaj izvedenim ukrepom bodo torej dodali prilagoditev poslovanja krovne družbe SIJ, ki bo imela vitkejšo organizacijsko strukturo.

"Vsi ti ukrepi so potrebni, da bi proizvodnjo jekla v Sloveniji usmerili v varno prihodnost in ohranili temelje za dolgoročno poslovanje ob ponovni oživitvi trga," so namen ukrepov strnili v SIJ-u. Okrevanje povpraševanja si jeklarska panoga po napovedih lahko obeta ob koncu prvega trimesečja ali med drugim, so dodali.