Splošna plovba je bila ustanovljena leta 1954, danes pa upravlja z 19 ladjami v skupni nosilnosti 800.000 ton. Foto: MMC RTV SLO
Splošna plovba je bila ustanovljena leta 1954, danes pa upravlja z 19 ladjami v skupni nosilnosti 800.000 ton. Foto: MMC RTV SLO


"Mercata bi morala izkazati možnost, da bi v nadaljnjem sodnem ali drugem postopku uveljavila kakšno svojo pravico ali korist, saj ugotovitev ničnosti pogodbe ne more biti sama sebi namen, ker bi bilo to v nasprotju z načelom pravne varnosti," je po poročanju časopisa Delo ugotovilo sodišče.

Kot je sporočilo podjetje Mercata, do vsebinske razprave sploh ni prišlo, saj po mnenju sodišča Mercata ni izkazala ustreznega pravnega interesa. "Pri tem je potrebno pojasniti, da je tudi Višje sodišče prikrivalo okoliščine prenosa s sklicevanjem na navidezno dražbo, ki je potekala več kot leto dni po nezakonitem prenosu in nima s tožbenim zahtevkom prav nobene povezave," trdijo v Mercati.

"Zakaj se ne ukrepa ob sumu kaznivega dejanja?"
Dodali so še, da je več državnih institucij v postopkih neodplačnega prenosa in kasnejše prodaje ugotovilo nepravilnosti ter sume kaznivih dejanj, dokaze pa naj bi imelo tudi državno pravobranilstvo. V Mercati zato pozivajo k takojšnji sprožitvi ugotavljanja kazenske odgovornost. Po pisanju Dela bo Mercata nadaljevala z vsemi dostopnimi pravnimi sredstvi.

Država je 43,2-odstotni delež v Splošni plovbi leta 2006 neodplačno prenesla na Slovensko odškodninsko družbo (Sod), Kapitalska družba (Kad) in Sod pa sta nato v Splošni plovbi od Banke Koper pridobila vsak še 5,25-odstotni delež. Brez deleža Banke Koper v Splošni plovbi namreč ne bi imela večinskega deleža.

Prodaja Döhleju, Mercata izvisela
V začetku leta 2007 sta se Sod in Kad odločila, da prodata 29,6-odstotni delež v Splošni plovbi, v družbi pa obdržita 25 odstotkov plus eno delnico. Delež sta prodala nemškemu ladjarju Döhleju, na javni dražbi pa je sodelovala tudi Mercata.

Sodišče je ugotovilo, da Mercata pri prodaji deleža nemškemu ladjarju ni bila v neenakopravnem položaju. "V postopku dražbe je imela vse možnosti enakopravnega konkuriranja. Omenjeni delež bi na dražbi lahko odkupila, če bi podala najvišjo ponudbo," je ocenilo sodišče.

Višje sodišče naj bi v kratkem razsodilo tudi v drugi pritožbi Mercate, v kateri ta zahteva razveljavitev pogodbe pri prodaji državnega deleža v Splošni plovbi deleža nemškemu ladjarju. Obe zahtevi sta bili na prvi stopnji zavrnjeni, še poroča časnik.

Zaradi prodaje v težavah tudi Križanič
Kot je znano, je Računsko sodišče predsednika vlade Boruta Pahorja lani pozvalo k začetku postopka razrešitve finančnega ministra Franca Križaniča zaradi ugotovljene "hude kršitve obveznosti dobrega poslovanja finančnega ministrstva v primeru revizije prodaje državnega deleža v Splošni plovbi". Križanič je očitke večkrat zavrnil.