Konec februarja so v Tokiu potekali protesti proti revščini. Foto: EPA
Konec februarja so v Tokiu potekali protesti proti revščini. Foto: EPA
V kakšno prihodnost se bodo Japonci odpeljali iz trenutne godlje? Foto: EPA
Število brezposelnih se hitro povečuje iz dneva v dan: recesija kaže ostre zobe. Foto: EPA

Drugo največje gospodarstvo na svetu je januarja prvič v zadnjih trinajstih letih imelo primanjkljaj na tekočem računu, ki je sledil zaradi zmanjšanja izvoza, ki je posledica vse večje recesije. Japonsko je posebno prizadel upad povpraševanja po avtomobilih, visokotehnološkem blagu in strojih, ki so področja, pri katerih je bil japonski izvoz še posebno močan. Izvoz se je v letošnjem januarju v primerjavi z lanskim zmanjšal za kar 46,3 odstotka, uvoz pa za 31,7 odstotka, k zmanjšanju izvoza pa je najbolj pripomoglo zmanjšanje izvoza v ZDA, ki so v težkem primežu recesije.

Januarski primanjkljaj v plačilni bilanci je bil večji od pričakovanj, nekateri analitiki pa so izrazili bojazen, da bo japonski tekoči račun plačilne bilance v rdečem območju še več mesecev. Izvoz avtomobilov se je zmanjšal kar za 66,1 odstotka, najslabše pa sta jo odnesla velikana japonske avtomobilske industrije Toyota, ki bo prvič v 70 letih imela izgubo, in Honda, ki je že zmanjšala proizvodnjo. Tudi pogled na japonsko borzo ne daje upov na boljši jutri v bližnji prihodnosti: Nikkei je padel na najnižjo raven v zadnjih 26 letih. Ob koncu trgovanja se je ustalil pri 7.086,03 točke, kar je 87,07 točke oz. 1,21 odstotka manj kot v petek. Indeks izračunavajo na osnovi vrednosti 225 najpomembnejših delnic.

Rasteta števili stečajev in brezposelnih
Samo februarja je šlo v stečaj 1.318 podjetij, kar je 10 odstotkov več v primerjavi s februarjem lani. Število stečajev se sicer povečuje že devet mesecev zapored, vse več Japoncev pa se le s težavo prebije čez mesec. Število japonskih gospodinjstev, ki dobivajo socialno pomoč, je januarja doseglo rekordno število, zaradi vse bolj poglabljajoče se depresije pa lahko oblasti v prihodnje pričakujejo še višanje prošenj za oblasti.

Vse več Japoncev prejema socialno pomoč
Januarja je socialno pomoč prejelo skoraj 1,17 milijona gospodinjstev, število prošenj za pomoč pa se je v primerjavi z decembrom povečalo za 30 odstotkov, poroča japonski dnevnik Asahi. Zaradi drastičnega upada svetovnega povpraševanja, na katerem je slonela japonska uspešnost, se zdaj država spopada z najhujšo recesijo po drugi svetovni vojni. Drugo največje svetovno gospodarstvo se je v zadnji četrtini lanskega leta zmanjšalo za 12,7 odstotka glede na isto obdobje leto predtem.

Najtežje v industrijskih regijah
Pričakovano je položaj najtežji na območjih, kjer so nameščene avtomobilske tovarne in tovarne, ki izdelujejo elektroniko: v prefekturi Aiči, kjer domujejo Toyota in njeni številni partnerji, se je število prosilcev za pomoč v primerjavi z lanskim januarjem povečalo kar za 72 odstotkov.

Japonska podjetja so se hitro odzvala na težko situacijo: podjetja so zadnja leta povečala delež zaposlenih za določen čas, zaradi česar so jim zdaj lahko hitro pokazali vrata, številna podjetja pa so prešla na skrajšan delovnik, mnogi so začasno ustavili proizvodne linije ter napovedali množično odpuščanje. Nedavni vladni podatki so razkrili, da je zadnje pol leta brez dela v proizvodnji ostalo 158.000 delavcev brez pogodbe o redni zaposlitvi.

K. T.