Vlada želi preveriti ustreznost zaračunavanja omrežnin. Foto: BoBo
Vlada želi preveriti ustreznost zaračunavanja omrežnin. Foto: BoBo

Nov tarifni sistem obračuna omrežnine, ki velja od 1. oktobra, je sprejela Agencija za energijo. Nekateri mediji so v preteklih dneh poročali, da naj bi bil z novim sistemom obračunavanja nezadovoljen premier Robert Golob, predvsem zaradi morebitnega decembrskega povišanja zneskov na položnicah električnih odjemalcev.

Koalicija se je tudi odločila za predlog sklica nujne seje Odbora DZ-ja za infrastrukturo, okolje in prostor glede obračunavanja omrežnine.

"Vlada in DZ sodelujeta usklajeno, predvsem v primerih, ko gre za neodvisno delovanje agencij, kot je Agencija za energijo, ki ohranja samostojnost pri svojih odločitvah. Hkrati pa je zaradi razvoja tehnologije in dostopnosti novih metod pomembno, da se preveri, ali trenutna metodologija obračunavanja omrežnine še vedno ustreza potrebam današnjega časa in zagotavlja pravičnost. Končne cene elektrike morajo ostati razumljive, pravične in poštene za vse uporabnike," so v sporočilu za javnost zapisali v kabinetu predsednika vlade.

Han: Nov sistem ni v redu

Predsednik SD-ja in gospodarski minister Matjaž Han ter koordinatorica Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko sta po poročanje STA-ja po sestanku podala oceno, da nov sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki potrebuje drugačne rešitve. Do teh mora priti čim prej, sta menila.

Po Hanovih besedah so vse tri koalicijske partnerice predstavile svoje stališče, prav tako tudi predsednik vlade Robert Golob. Kakšno je bilo njegovo stališče, Han ni pojasnil, je pa poudaril, da je Agencija za energijo sicer resda regulativni organ, a da novi sistem "ni v redu in je treba najti rešitev, kako zadevo na neki način ali zamakniti ali narediti novo metodologijo".

Podobno meni tudi Vrečko. "V Levici menimo, da ni primerno, da se na ta način na ljudi prenašajo večja bremena," je poudarila. Zato je slaba volja po njenih besedah upravičena. Spomnila je, da gre za odločitev avtonomne agencije, s katero je bila vlada zgolj seznanjena, nov način obračunavanja tako po njenih besedah "zagotovo ni eden izmed njihovih strateških ukrepov ali usmeritev". "Upam, da bomo našli tudi rešitve, kako to zamejiti," je dodala.
Predstavniki Gibanja Svoboda po sestanku niso dajali izjav.

Agencija za energijo vztraja pri novem sistemu obračuna omrežnine

Agencija za energijo ne bo spreminjala sistema obračuna omrežnine za električno energijo, ki je začel veljati 1. oktobra, vztraja direktorica agencije Duška Godina. Kot pravi, za kakršne koli spremembe ni razlogov, nov način obračuna je močno strokovno podkovan, za zdaj vse poteka skladno z napovedmi.

Kot je Godina povedala, se pri izdajanju računov za oktober niso pojavljale napake, podatkov o presežnih močeh skorajda ni, kjer so, je vse izvedeno korektno. "Vse poteka korektno in skladno z našimi napovedmi," je dejala. Razlogov za spremembe sistema obračuna po njenih besedah tako ni. Če pa bi se v nekem določenem obdobju, v obdobju vsaj enega leta, izkazalo, da bi bile potrebne kakršne koli spremembe, pa bo agencija ukrepala na podlagi meritev.

V pogovoru za TV Slovenija je izrazila začudenje nad odzivom vladajočih. "Ogorčenost koalicije in napovedi o sprejemanju ukrepov me zelo presenečajo in z njimi nisem bila seznanjena. Pogosto in na več načinov smo namreč tako javnost kot tudi politiko in interesne skupine obveščali in ozaveščali o razlogih, ciljih, bistvenih spremembah in učinkih novega sistema obračuna omrežnine," je poudarila.

Po uvedbi novega sistema obračunavanja omrežnine za elektriko gospodinjstva in podjetja zdaj dobivajo prve račune z novim obračunom. Omrežnina je obračunana glede na dejansko rabo omrežja, tarife pa so določene po časovnih blokih v posameznem dnevu in različno v zimski in poletni sezoni. Oktober je zadnji mesec nižje sezone, zaradi česar je omrežnina nižja, z novembrom pa se je začela višja sezona, ki traja do konca februarja.

Nove spremembe pri zaračunavanju omrežnine?

Omrežnina četrtina vseh stroškov

Omrežnina, ki predstavlja približno četrtino stroška na položnici za električno energijo, je trenutno obračunana glede na dejansko rabo omrežja, tarife pa so določene po časovnih blokih v posameznem dnevu in različno v zimski in poletni sezoni.

Trikrat višji stroški za elektriko v gospodarstvu?

Gospodarska zbornica Slovenije pa je spet opozorila, da bo nov sistem omrežnin delu gospodarstva celo za trikrat povečal stroške za električno energijo. To po navedbah GZS-ja potrjujejo prvi računi, ki so jih prejela nekatera podjetja.

"Na GZS-ju z zaskrbljenostjo spremljamo poročanja nekaterih podjetij o povišanju stroška omrežnine in posledično višjega stroška električne energije na podlagi prvih prejetih računov po uveljavitvi novega sistema. Že od začetka letošnjega leta opozarjamo, da reforma ne upošteva specifičnosti slovenskega gospodarskega in energetskega konteksta v Sloveniji in ne temelji na ekonomskih analizah in oceni njenih makroekonomskih vplivov," je navedla generalna direktorica GZS-ja Vesna Nahtigal in dodala, da "novi sistem obračunavanja omrežnin pomembno poslabšuje konkurenčnost podjetij v Sloveniji pri cenah energije".

Zato pričakuje, da bo vlada pri obravnavi problematike cen električne energije posebno pozornost posvetila tudi negativnim posledicam novega sistema za podjetja, in ne zgolj za gospodinjstva.