Upravi obeh podjetij, ki obvladujeta približno 45 odstotkov trgovske družbe, poudarjata, da ostajata strateški lastnici in da delnic ne nameravata prodati. Predsednik Mercatorjeve uprave Žiga Debeljak pravi, da ni obveščen o nobenem poskusu prevzema, čeprav se zaveda, da lahko lastniki delnice prodajo.
O zgodbi so se razpisali nekateri slovenski in srbski mediji, ki neuradno razkrivajo, da se za več kot 25 odstotkov Mercatorjevih delnic zanima srbski poslovnež Milan Beko, ki naj bi se o tem poslu dogovoril z upravo Istrabenza in Pivovarne Laško še v času, ko sta obe podjetju kupovali delnice od Kada in Soda.
Nezakonita pomoč države?
Časopis Finance piše, da je Beko v primeru nepodpisa pogodbe grozil, da bo delnice Mercatorja kupoval po znatno višji ceni od omenjene (ponujal naj bi celo 50.000 SIT), medtem ko so vsi vpleteni, vključno s predstavniki vlade, javno zatrjevali, da gre pri nakupu Kadovih in Sodovih delnic za pošteno ceno.
Če bi se izkazalo, da je Beko dejansko ponujal višjo ceno kot Istrabenz in Laško, bi bil to nov dokaz državne pomoči, ki v Evropski uniji ni dovoljen in bi lahko povzročil resne težave tudi slovenski vladi, pišejo Finance.
V kabinetu predsednika vlade Janeza Janše so zanikali informacije, da naj bi se premier zaradi govoric o prevzemu v torek sešel z Bavčarjem, in dodali, da država ni več lastnica Mercatorja. Sestanek je zanikal tudi Bavčar.
Milan Beko je predstavnik podjetja FPP Balkan Limited in je povezan z lastnikom srbskega holdinga Delta Miroslavom Miškovićem, ki je že večkrat pokazal željo po vstopu na slovenski trg. Ta je ustanovil družbo z imenom Herkulin in zdaj čaka, da se vanj vključi še Mercator in pozneje mogoče tudi hrvaški Agrokor. Skupaj naj bi se namreč lažje upirali vse močnejši tuji konkurenci na jugovzhodnih trgih. Mišković je po poročanju TV Slovenije eden najbogatejših Srbov.
Janković brez komentarja
Nekdanji predsednik Mercatorjeve uprave Zoran Janković dogajanja okrog morebitnega prevzema ne želi komentirati, poznavalci pa naj ne bi izključevali njegovega vpliva pri celotni zadevi. Prek družinskega podjetja Electa ima namreč vsaj 1,5 odstotka delnic najboljšega soseda, v svojem mandatu pa se je zavzemal tudi za združitev treh velikih trgovcev, torej Mercatorja z Agrokorjem in Delto.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje