Ogorčeni so, ker Američani ne bodo prodali evropskih podružnic, nemškega Opla in britanskega Vauxhalla kanadskemu koncernu Magna.
Koliko služb bo izginilo?
Okoli 10.000 izmed 25.000 delavcev, kolikor jih zaposlujejo štiri Oplove nemške tovarne, se je zbralo pred sedežem ameriškega avtomobilskega giganta, ki je v sredo objavil presenetljivo odločitev, da ne bo prodal večinskega deleža Magni, ki proizvaja avtomobilske dele, in ruski banki Sberbank. Skladu s tem dogovorom so namreč delavcem v Oplu zagotovili, da ne bodo zaprli nobene tovarne, zdaj pa se bojijo, da bo GM storil prav to in ukinil še več delovnih mest, kot bi jih Magna.
"Naše zaupanje v General Motors je zdaj enako ničli in to je bistvo naše težave," je v nagovoru protestnikom dejal vodja Oplovega sindikata Klaus Franz. Evropski delavci tudi menijo, da so jih pri GM-u v zadnjih letih zanemarjali.
GM je pred kratkim najavil, da v okviru prestrukturiranja svojih evropskih podružnic načrtuje ukinitev okoli 10.000 delovnih mest, ni pa natančno povedal, v kateri državi in v kateri tovarni naj bi se odločil za krčenje poslovanja.
Putin: Nenavadna kultura komuniciranja
Oglasil se je tudi ruski premier Vladimir Putin in kritiziral odločitev Američanov, da so se umaknili iz dogovora z Magno in Sberbankom, dodal pa je, da bo ruska vlada kljub temu še naprej spodbujala GM-ove projekte v Rusiji. "Zavrnitev v zadnjem hipu našim interesom sicer ne škodi, razkriva pa nekoliko nenavadno kulturo komuniciranja Američanov s svojimi partnerji," je bil oster.
Po drugi strani pa so GM-ovo odločitev pozdravili delavci v Veliki Britaniji in na Poljskem. "Prihodnost je še vedno negotova, a naš strah se je nekoliko zmanjšal," je dejal poljski delavec.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje